|||

ONA – czyli o namysłowskiej architekturze

PAŁAC W BALDWINOWICACH – wygląd rezydencji właścicieli majątku ziemskiego, znajdującego się niegdyś w tej miejscowości, znany była dotąd jedynie z dwóch kartek pocztowych.

Mowa o pocztówce wysłanej 3 kwietnia 1903 r., a prezentującej pałac, rządcówkę, kościół i szkołę, a także drugiej, datowanej na lata 1910-1920. Ona z kolei zawiera wizerunki karczmy, pałacu, kościoła oraz szkoły.

Dwie zabytkowe pocztówki z Baldwinowic.

Założenie pałacowo-parkowe w Baldwinowicach powstało zapewne na przełomie XVIII i XIX w., już za czasów pruskich. Majątek graniczył wówczas z posiadłościami rodów Henckel von Donnersmarck (Kowalowice) oraz von Franckenberg (Bukowa Śląska). W sąsiedztwie znajdowały się również włości Zakonu Krzyżackiego (Głuszyna) oraz biskupstwa wrocławskiego (Skoroszów). Same Baldwinowice stanowiły wówczas (w 1795 r.) własność pani von Huff. Wieś liczyła 150 mieszkańców. Znajdowały się w niej m. in. pałac, kościół katolicki, karczma, dwa młyny wodne, browar, a także kuźnia.

Przebudowa wedle planu dyrektora

Z 1876 r. pochodzą plany przebudowy pałacu w stylu neogotyckim, stworzone przez naszego „starego znajomego” – Carla Lüdeckego (1826-1894). W tym czasie pełnił on od roku funkcję dyrektora wrocławskiej Szkoły Budownictwa i Rzemiosł (Kunst- und Baugewerkschule zu Breslau). Współcześnie tradycje tej placówki kontynuuje Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Popiersie architekta oraz powstała z wykorzystaniem jego projektu Willi Richtera kartka pocztowa.

Twórczość tego wybitnego architekta na naszym terenie wraz z jego krótką biografią prezentowaliśmy już Wam w osobnym wpisie z tej serii. Przypomnę jedynie, że był on także projektantem trzech innych obiektów z obszaru Ziemi Namysłowskiej. Były to: kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Kowalowicach (1868-70), willa królewskiego urzędnika Richtera w Namysłowie (1869, obecnie Urząd Miejski w Namysłowie), wreszcie kościół ewangelicki w Rychtalu (1871-73, rozebrany w l. 50 XX w.).

Na stanowiące ilustracje do dzisiejszego wpisu plany architektoniczne natrafiliśmy podczas kwerendy zbiorów Deutsche Fotothek, instytucji mającej swoją siedzibę w Dreźnie. Na naszą prośbę, ta „biblioteka obrazów” udostępniła nam skany projektów Lüdeckego w wysokiej rozdzielczości. W tej chwili prezentujemy je szerszemu gronu odbiorców jako pierwsi.

Widok elewacji bocznej pałacu (Deutsche Fotothek).

Smutne losy rezydencji

Do chwili obecnej przetrwały jedynie resztki fundamentów pałacu. Zobaczyć można je spacerując po miejscowym parku (niemal po sąsiedzku z zabytkowym kościołem Świętej Trójcy). Rezydencja uległa zniszczeniu w roku 1945, zapewne niedługo po zajęciu obszaru powiatu namysłowskiego przez Armię Czerwoną. Jej ruiny rozebrano zapewne kilka lat później.

Widok elewacji ogrodowej pałacu (Deutsche Fotothek).

Źródło ilustracji: Deutsche Fotothek. Popiersie Karla Lüdeckego ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, eksponowane w Pałacu Królewskim we Wrocławiu (obiekt Muzeum Miejskie Wrocław). Pocztówki z zasobów Archiwum Cyfrowego TPNiZN.

Widok elewacji frontowej pałacu (Deutsche Fotothek).

Loading

Podobne wpisy