|||

1 etap Rajdu Ziemi Bierutowskiej

Po Rajdzie Ziemi Rychtalskiej przyszedł czas na wizytę w kolejnej sąsiedzkiej okolicy Namysłowa. Tym razem jako cel wybraliśmy Bierutów i położone w jego pobliżu inne miejscowości powiatu oleśnickiego.

Wystartowaliśmy tradycyjnie spod Namysłowskiej Nike i przez położone wzdłuż biegu rzeki Widawy miejscowości skierowaliśmy się w stronę Bierutowa. Po drodze stawaliśmy na liczne przystanki, związane z mijaniem interesujących miejsc. Były to m. in. pałac w Dębniku, opuszczona osada Wojciechowski Młyn i bród na rzece między Lubską i Młokiciem. Dłuższy postój mieliśmy w Młokiciu, przyjęci kawą i ciastem przez małżeństwo mieszkające na terenie dawnego majątku ziemskiego Weidenbach.

Przez Pielgrzymowice dotarliśmy do głównego punktu wyprawy – cukrowni w Bierutowie. Jakiś czas temu planowano przekształcić opuszczoną fabrykę w dyskotekę. Z niewyjaśnionych przyczyn projekt upadł, a obiekt popada stopniowo w ruinę.

Zwiedzanie miasteczka, swoje korzenie mającego w średniowieczu, pozostawiliśmy na kolejny etap rajdu. Dziś postawiliśmy na mniejsze miejscowości. Kolejnymi punktami podróży były m. in. elektrownia wodna w Paczkowie (urządzona w budynku dawnego młyna) oraz krzyż pokutny w Kijowicach. Co do krzyża, to warto wspomnieć, że jest to najwyższy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku. Ma aż 240 cm wysokości. Więcej jego zdjęć znajdziecie tutaj.

Do Namysłowa wróciliśmy przez Przeczów, Niwki i Smarchowice Śląskie

Spośród członków TPNiZN udział w rajdzie wzięli: Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda i Błażej Sobaszek

Autorzy fotografii: Mateusz Magda i Błażej Sobaszek. Na jednej z fotografii jesteśmy obaj, nie wiem kto jest jej autorem…

Rajd Ziemi Bierutowskiej, etap 2

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz