||

Pocztówka z Namysłowa (i okolicy) #1

Prezentujemy pierwszy artykuł z nowej serii, zatytułowanej „Pocztówka z Namysłowa (i okolicy)”. W tym dziale zamieszczać będziemy materiały graficzne (kartki pocztowe, fotografie), które zobaczyć mogliście w ostatnim czasie w naszych mediach społecznościowych.

Rok 1908. Klosterstrasse, czyli obecna ulica Bolesława Chrobrego

Widok w kierunku północnym, czyli w stronę rynku. Po lewej stronie widoczna jest istniejąca do dziś kamienica numer 18, wówczas nosząca adres Klosterstrasse 15. Po prawej nieistniejący budynek zajazdu „Zum Friedenseiche”, przy ówczesnej Klosterstrasse 23.

Dostrzegalny jest również fragment ogrodzenia, otaczającego istniejący w latach 1879-1945 pomnik niemieckiego cesarza Wilhelma I z dynastii Hohenzollernów.

Rok 1907. Bahnhofstrasse, czyli obecna ulica Wojska Polskiego


Widok z rynku w kierunku południowym, czyli w stronę dworca kolejowego, od którego ulica wzięła swoją dawną nazwę (Dworcową określano ją jeszcze po roku 1945, obecny patronat nadano jej zapewne około roku 1950).

Po prawej stronie kamienica Ring 21 (obecnie w tym miejscu znajduje się budynek Rynek 19), w której swój sklep posiadał niejaki Robert Abraham, kontynuujący handlowe tradycje kupca Moritza Gottheinera.

Okolice roku 1940. Na tej pocztówce z Głuszyny (do 1945 r. Glausche) jej wydawca przedstawił cztery obiekty

Są to: 1. Dworzec kolejowy (oddany do użytku 25 października 1937 r., wraz z otwarciem odcinka Bukowa Śląska – Pawłowice Namysłowskie); 2. Pałac (wybudowany w roku 1802 jako rezydencja komtura Zakonu Krzyżackiego nazwiskiem von Hettersdorf. W 1940 r. właścicielem pałacu i przyległego majątku ziemskiego był Max Zucker); 3. Kościół katolicki pw. Wszystkich Świętych (parafialny, wzniesiony w latach 1842-44. W latach 1934-45 proboszczem parafii był ks. Ernst Barabasch); 4. Kościół ewangelicki (filia parafii w Kowalowicach, powstał w latach 1928-29).

Do dziś przetrwały budynek dworca kolejowego (w latach 1937-1988 zatrzymywały się na nim pociągi, kursujące w kierunku Namysłowa i Sycowa, być może również Kępna) oraz kościół katolicki, będący centrum Parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie. Pałac oraz kościół ewangelicki rozebrano niedługo po roku 1945.

W 1940 r. Głuszyna była dużą, liczącą 1 079 mieszkańców wsią. Jej sołtysem był wówczas rolnik Oskar Krzuk-Trautmann. W miejscowości znajdowały się m. in. trzy kościoły (katolicki, ewangelicki i staroluterański), dworzec kolejowy, szkoła, poczta, trzy karczmy, posterunek celny, młyn wodny, kuźnia, mleczarnia, gorzelnia…

Rok 1903. Schützenstrasse, czyli obecna ulica Obrońców Pokoju

Ulica widziana jest w kierunku zachodnim – w stronę skrzyżowania z ulicą Harcerską (Herrenstrasse) oraz rynku

Po roku 1945 ulica nosiła również nazwy Strzelecka oraz Bolesława Limanowskiego. Pierwsza była dosłownym tłumaczeniem niemieckiej nazwy (w latach 1846-1934 w gmachu współczesnego hotelu „Polonia” mieściła się siedziba namysłowskiej gildii strzeleckiej), druga upamiętniała zaś postać żyjącego w latach 1835-1935 działacza niepodległościowego, współzałożyciela Polskiej Partii Socjalistycznej i wieloletniego senatora II RP.

Pocztówkę wysłano Namysłowa w poniedziałek 29 czerwca 1903 r.

Rok 1900. Widok na ulicę Krakowską (do 1945 r. Krakauerstrasse)

Fotografia wykonana została w północno-wschodnim narożniku rynku. Po lewej widzimy wylot Peter-Paulstrasse, czyli obecnej ulicy Stanisława Staszica.

Widoczny jest na pocztówce także fragment niezachowanej, wschodniej pierzei rynku w Namysłowie. Spośród przedstawionych na widokówce sprzed 123 lat obiektów, do dziś zachowały się jedynie trzy – kamienice o adresach Rynek 1, Krakowska 3 oraz Krakowska 5.

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Od wczoraj możecie wspierać działalność TPNiZN fundując nam… kawusię. Można to uczynić tutaj – buycoffee.to/tpnizn ☕

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz