||

Pocztówka z Namysłowa (i okolicy) #4

Pora na czwarty odcinek naszej pocztówkowej serii, w której prezentujemy materiały opublikowane w ostatnim czasie w naszych mediach społecznościowych. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z poprzednią częścią, zapraszamy do nadrobienia „zaległości”.

Ta kartka pocztowa wydana została na przełomie XIX i XX w. Wysłano ją jednak dopiero 13 marca 1919 r.

Widokówka przedstawia namysłowski rynek, widziany z jego południowo-zachodniego narożnika. Widoczne są m. in. ratusz, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, mieszczańskie kamieniczki oraz pomnik, upamiętniający namysłowian poległych na frontach wojen z lat 1864-1871.

Widokówka wydana przez przedsiębiorstwo Adolfa Toebego na przełomie XIX i XX wieku

Litograficzna pocztówka z panoramą Namysłowa, widzianego od strony południowej. Przedstawiono na niej dominujące w miejskim krajobrazie wieże oraz kominy. Uważne oko dostrzeże kościoły – ewangelicki, pofranciszkański i farny, ratusz, wieżę Bramy Krakowskiej oraz browar Haselbachów.

Rok 1900. Trójdzielna pocztówka litograficzna z serii „Gruss aus Namslau”, czyli „Pozdrowienia z Namysłowa”

Na wydanej przez Josepha Lorcke (przedsiębiorstwo działało przy ówczesnej Klosterstrasse 8, kamienica nie istnieje) kartce pocztowej sprzed przeszło 120 lat przedstawione zostały następujące miejsca: dziedziniec zamkowy, browar Haselbacha oraz kościół pofranciszkański, pełniący wówczas funkcję magazynu.

Rok 1900. Landrathsamt, czyli siedziba namysłowskiego starosty (Landrata), zlokalizowana przy Langestrasse 2

Pocztówka wydana została przez przedsiębiorstwo Adolfa Toebego, z siedzibą przy ówczesnej Klosterstrasse 3 (obecnie Bolesława Chrobrego 6). Przedstawia ona budynek Landrathsamtu, widziany od strony północnej, z ulicy Am Wall (współcześnie Wały Jana III).

Budynek wzniesiony został około roku 1870 wedle projektu Karla Lüdeckego (1826-1894) jako willa cesarskiego urzędnika Richtera (w 2022 r. wydaliśmy kartki pocztowe zawierające plany architektoniczne willi). W okresie pełnienia funkcji starostwa mieściły się tu również mieszkanie służbowe Landrata oraz opiekującego się obiektem personelu, a także sala obrad rady powiatu (Kreistagu). Obecnie ten przeszło 150-letni budynek przy ul. Stanisława Dubois 3 stanowi siedzibę Urzędu Miejskiego w Namysłowie.

Na początku XX wieku nastąpiła przebudowa obiektu oraz jego powiększenie w kierunku zachodnim (powstał tzw. Kreishaus). Kolejna inwestycja miała miejsce około roku 1927. Zaistniała wówczas część kompleksu, która wówczas mieściła Powiatową Kasę Oszczędnościową (Kreissparkasse), a także Bank Powiatowy (Kreisbank). Obecnie zachodnia przybudówka stanowi siedzibę oddziału Santander Bank Polska.

Po lewej pracownicy namysłowskiego starostwa na pocztówkowej fotografii z roku 1925. Po prawej budynek Powiatowej Kasy Oszczędnościowej i Banku Powiatowego na fotografii wykonanej w roku 1927

Rok 1905. Dworzec kolejowy w Namysłowie

Budowany równolegle z tzw. Koleją Prawego Brzegu Odry namysłowski dworzec funkcjonował już w roku 1868. Odjeżdżały z niego wówczas pociągi w kierunku Wrocławia i Kluczborka, a w kolejnych latach (1883-84) linię przedłużono do Olesna i Lublińca. Do końca XIX wieku Namysłów otrzymał również połączenie kolejowe z Opolem (w 1889 r.), wiodące m. in. przez Pokój i węzeł kolejowy w Jełowej.

Na pocztówkowej fotografii widzimy budynek dworca przed rozbudową. Jego wschodnia część nie posiadała jeszcze wówczas piętra – pojawiło się ono bowiem dopiero po roku 1945.

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności. Zaproś nas na symboliczną kawę - buycoffee.to/tpnizn 

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, zasoby portalu Fotopolska.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz