|||

Pocztówka z Namysłowa (i okolicy) #3

Dwa tygodnie minęły od publikacji poprzedniego artykułu z naszej pocztówkowej serii. Czas najwyższy więc na zamieszczenie kolejnej odsłony cyklu, przeznaczonego dla pasjonatów lokalnej historii.

Pocztówka litograficzna wysłana z Namysłowa 25 lipca 1899 roku

Na tej widokówce, wydanej przez przedsiębiorstwo Adolfa Toebego (z siedzibą przy ówczesnej Klosterstrasse 3), przedstawiono: rynek z ratuszem, kościół ewangelicki, starostwo (obecnie w budynku funkcjonuje Urząd Miejski w Namysłowie), basztę na międzymurzu, zamek i willę Haselbacha oraz panoramę znad rzeki Widawy.

1 czerwca 1900 r. wysłana została z Namysłowa ta pocztówka, prezentująca most na rzece Kwai

Nie no, oczywiście że na Widawie 😉

Nowo oddany do użytku (z 1899 r. pochodzą zachowane plany budowlane) most drogowy położony był nieopodal rzeźni miejskiej, w ciągu szosy, która prowadziła z Namysłowa w kierunku Bierutowa, Oleśnicy i Wrocławia. W momencie budowy most znajdował się na terenie tzw. Przedmieścia Piaskowego (Sandvorstadt), z czasem przebiegająca przez jego środek droga zyskała miano ulicy Oleśnickiej (do 1945 r. Oelser Strasse).

Przeprawa istnieje w tym miejscu do dziś, kilka lat temu w jej pobliżu (na widocznej po prawej stronie zdjęcia łące) powstała oczyszczalnia ścieków, funkcjonująca na rzecz Browaru Namysłów.

Rok 1925. Mittelstrasse, czyli współczesna ulica Pocztowa

Wspomniane powyżej, to tylko dwie z co najmniej czterech nazw, jakie ta ulica namysłowskiego śródmieścia nosiła na przestrzeni swojej historii. Pozostałe to: Kleine Tuchmacher Gasse (Krótka Sukiennicza), Poststrasse (Pocztowa) oraz Armii Czerwonej. Obecna nazwa funkcjonuje od dnia 24 stycznia 1991 roku.

Rok 1930. Kasernenstrasse, czyli współczesna ulica Adama Mickiewicza

Bohaterką tej wydanej 93 lata temu kartki pocztowej jest restauracja „Zum alten Ziethen”. Budynek istnieje do dziś, obecnie nosi adres Adama Mickiewicza 2-6. Dzięki księdze adresowej z roku 1929 wiemy, że właścicielem restauracji przy ówczesnej Kasernenstrasse 31 był Hugon Liebschwager. W roku 1940 inne były zarówno numer (34), jak i właściciel (Richard Rathay) lokalu.

O ile restauracja funkcjonowała w północnej (lewej) części budynku, o tyle jego prawą stronę zajmowała masarnia. Działała ona zresztą na potrzeby sąsiedniego lokalu!


Po lewej stronie widoczne koszary dragonów (czyli budynek zajmowany obecnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie), którym swoją dawną nazwę zawdzięczała ulica, przy której się mieściły. Nazwa „Koszarowa” używana była jeszcze po roku 1945, obecny patronat ulicy nadano jej około roku 1950.

Lata 1930-1939. Bukowa Śląska (do 1945 r. Buchelsdorf)

Pałac w Bukowie Śląskiej na fotografii wykonanej w latach 30. XX wieku przez Karla Franza Klosego (1897-1984). Renesansowy dwór istniał we wsi już w roku 1588. W latach 1911-12 miała miejsce jego gruntowna przebudowa. Uszkodzoną w roku 1945 rezydencję rozebrano 12 lat później.

Do dziś przetrwały jedynie fragmenty podpiwniczenia pałacu. Zachowało się również renesansowe nadproże, pochodzące z portalu wejściowego. Po rozbiórce obiektu przeniesiono je do pobliskiego kościoła św. Jakuba Starszego.

Rok 1935. Peter-Paulstrasse, czyli obecna ulica Stanisława Staszica (dwa warianty)

Na pocztówkowej fotografii dominuje oczywiście okazała wieża gotyckiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej wznoszenie rozpoczęto wedle przekazów kronikarskich już w roku 1405.

Tuż obok widoczny jest powstały w 1873 r. budynek szkoły katolickiej (obecnie zajmowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Adama Mickiewicza).

Otoczenie uzupełniają kamieniczki, z których najlepiej widoczne są te po prawej stronie zdjęcia. Są to budynki przy ulicy Staszica 6, 4 oraz 2, a także rozebrana około roku 1970 kamienica przy ulicy Krakowskiej 1.

Rok 1963. Willa w Jastrzębiu

Tym razem nie pocztówka, lecz fotografia z konserwatorskiego archiwum. Uwieczniono na niej powstały w roku 1844 budynek willi, czyli jednej z pozostałości po założeniu pałacowo-parkowo-folwarcznym w Jastrzębiu. Do 1945 roku majątek ziemski w tej noszącej wówczas nazwę Nassadel miejscowości stanowił własność rodu von Heydebrand und der Lassa. Obecnie zabytek, znajdujący się przy ulicy Dworcowej 20, pełni rolę budynku mieszkalnego.

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności. Zaproś nas na symboliczną kawę - buycoffee.to/tpnizn 

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej, zasoby portali Fotopolska oraz Zabytek.pl

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz