||||

Szlakiem dawnych fortyfikacji

Po sukcesie wrześniowego nocnego spaceru po (dawnym) Namysłowie postanowiliśmy zorganizować kolejną wycieczkę śladami zabytków naszego miasta. Tym razem tematem były dzieje fortyfikacji, otaczających niegdyś gród nad Widawą.

Nasz spacer rozpoczęliśmy na skwerze Ignacego Jana Paderewskiego, z którego ruszyliśmy w trasę biegnącą dookoła namysłowskiej starówki. Na dłużej zatrzymywaliśmy się w miejscach, w których niegdyś znajdowały się baszty, bramy, bastiony i fosa.

System fortyfikacji miejskich Namysłowa swoją historią sięga drugiej połowy wieku XIV. Na polecenie cesarza Karola IV Luksemburskiego rozpoczęta została wówczas budowa murów obronnych, które do końca tego stulecia otoczyły średniowieczne miasto. Z czasem umocnienia modernizowano, przeprowadzano także niezbędne prace remontowe. Do dziś nasze miasteczko pochwalić może się jednymi z lepiej zachowanych w skali Śląska obwarowaniami.

Trafiliśmy na wyjątkowo słoneczne i ciepłe jak na październik popołudnie. Szkoda, że nasza inicjatywa przyciągnęła stosunkowo niewielką liczbę osób, niemniej każda z nich wzięła aktywny udział w spacerze. Pojawiło się wiele pytań, na które odpowiedzi należy szukać w prawie 800-letnich dziejach Namysłowa.

Spośród członków TPNiZN udział w spacerze wzięli: Iwona Bilińska, Joanna Dyk i Mateusz Magda.

Autorzy fotografii: Damian Dyk i Joanna Dyk

Fotorelacja z wydarzenia również na naszym Facebooku

Poprzedni spacer: Spacerem po (dawnym) Namysłowie

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz