||

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła to największa z budowli sakralnych Ziemi Namysłowskiej. W obecnej formie świątynia istnieje od wieku XV. Zapewne jednak już w połowie XIII stulecia w tym miejscu znajdował się niewielki kościół. Powstać musiał on niedługo po lokacji miasta.

XV-wieczne inwestycje

Obecną, reprezentującą styl gotycki budowlę rozpoczęto wznosić w 1401 r. Cztery lata później przy zachodniej ścianie kościoła zaczęto budować wieżę. Kolejne podjęte jeszcze w średniowieczu prace budowlane miały miejsce w l. 1441, 1485 i 1495. Dwie ostatnie daty są związane ze zniszczeniami, jakie dotknęły miasto podczas wielkiego pożaru, który miał miejsce 6 lub 11 listopada 1483 r. Więźba dachowa została naprawiona dwa lata później, dzięki temu jeszcze w 1485 r. udało się pokryć kościół dachem. 6 listopada 1493 r. miało miejsce ponowne poświęcenie świątyni. Dopiero w 1495 r. udało się wykonać na nowo zawalone w wyniku pożaru sklepienie.

Protestancki epizod

W roku 1525 kościół przejęty został przez luteran, którzy rok później dobudowali w północnej części świątyni zakrystię. W rękach protestantów kościół św. Apostołów Piotra i Pawła pozostał do roku 1654. Od tego czasu znów odbywały się w nim nabożeństwa katolickie. W 1697 i 1790 r. odnawiano wnętrza kościoła, a w l. 1868-1869 i 1887-1893 nastąpiła ich przebudowa w stylu neogotyckim. Prace z roku 1869 zostały upamiętnione na umieszczonej na szczycie wieży kościelnej chorągiewce, na której widnieje właśnie taka data.

Kościół wielu drzwi, kaplic i ołtarzy

Dzisiejszy kościół jest budowlą halową, z trzema nawami. Główne wejście usytuowano w zachodniej części, zaś boczne w południowej. Mniejsze drzwi znajdują się także w innych miejscach (wejście na chór, drzwi obok stojaków na chorągwie, za prezbiterium oraz w zakrystii. Wokół halowego korpusu dobudowane zostały liczne kaplice, których ozdobą są powstałe w różnych stylach ołtarze.

Obecnie, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła jest jedną z dwóch w Namysłowie świątyń parafialnych. Druga z nich to kościół św. Franciszka z Asyżu i Piotra z Alkantary.

Autor fotografii: Roman Szołdra (http://turystyka-namyslow.pl/spacer-po-miescie/)

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz