||

Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #9

Dzisiaj przedstawimy Wam drugą część prasowej relacji z Walnego Zgromadzenia (Generalversammlung) członków Namysłowskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. Miało ono miejsce 23 maja 1905 r. w piwiarni Haselbacha, znajdującej się w podziemiach namysłowskiego zamku.

O przebiegu wydarzenia i towarzyszących mu okolicznościach poinformowała w swoim wydaniu z 29 maja 1905 r. jedna z lokalnych gazet – Namslauer Kreisblatt lub Namslauer Stadtblatt. Na podstawie dostępnych źródeł niestety nie jest możliwe konkretne zidentyfikowanie periodyku, który był miejscem publikacji prasowej relacji.

23 maja 1905 r. w podziemiach namysłowskiego zamku odbyło się Walne Zgromadzenie Verschönerungs Verein

Elementy krajobrazu i infrastruktury dawnego Namysłowa, o których czytamy w tekstach źródłowych, zostały po części stworzone i udoskonalone przez Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta (Verschönerungsverein zu Namslau). O jego działalności pisaliśmy już w poprzednich odcinkach naszej serii, a którego statut przedstawiliśmy w jej pierwszej części. Infrastruktura ta tworzyła często widowiskowe „tło” dla odbywających się cyklicznie i okazjonalnie w ówczesnym Namslau wydarzeń.

Z prasowej relacji dowiadujemy się, że:

Na skwerze przed Hotelem Grimm, w miejscu słabo wyrosłego zachodniego rzędu drzew, zasadzono szereg nowych drzew z gatunku grataegus [nazwa łacińska, oznacza głóg – MM] oraz czerwono-białych, kwitnących klonów. Władze miasta wyraziły [także] zgodę na usunięcie starego, zmurszałego drzewostanu. – Omówiono wtenczas plan pracy na rok 1905.

Grimm’s Hotel widziany od strony wschodniej, czyli od współczesnej ulicy Bohaterów Warszawy (do 1945 r. Wilhelmstrasse). Pocztówka wydana około roku 1911

Podczas zebrania przyjęto również propozycję nasadzenia krzewów na trójkątnym placu po lewej stronie promenady, naprzeciw wejścia do Parku Miejskiego. Stworzenie portalu wejściowego [ozdobionego krzewami – MM] do Parku Miejskiego spotkało się z powszechną akceptacją; Sugestie od panów zainteresowanych projektem są mile widziane.

Aby pomieścić narzędzia i inne przybory [ogrodnicze – MM.] Stowarzyszenia Upiększającego, konieczna okazała się budowa szopy na narzędzia. Po propozycji zarządu postanowiono wybudować małą chatkę z blachy falistej. Reszta [spraw związanych z budową szopy na narzędzia – MM.] pozostaje w gestii zarządu. – Po przedstawieniu rachunków skarbnik, pan Banke, został odwołany. Przewodniczący podziękował mu za pełnienie funkcji skarbnika w minionym roku. – Poprzedni członkowie zarządu zostali ponownie wybrani, zaś pan Banke został mianowany nowym członkiem Rady. Do komisji sprawującej piecze nad rachunkami zostali wybrani panowie Toebe [ponownie] oraz Bielschowsky [jako nowy członek].

Relacja z Walnego Zgromadzenia Verschönerungs Verein zu Namslau, [w:] http://www.namslau-schlesien.de/Versammlung_23_5-1905.jpg, [dostęp: 31 VIII 2023 r.].

Jak widzimy, ważnymi kwestiami, omawianymi podczas zebrania były nasadzenia drzew przy obecnej ulicy Wały Jana III (do 1945 r. Am Wall), a także planowane zasadzenie krzewów w pobliżu miejskiego parku (mowa o współczesnym Parku Północnym).

Letnie restauracje i kawiarenki w Parku Północnym (do 1945 r. Stadtpark – Park Miejski). Pocztówka z roku 1915

Tekst oraz tłumaczenie z języka niemieckiego: Monika Mikołajczyk

Redakcja: Mateusz Magda

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby portalu Fotopolska oraz stowarzyszenia Namslauer Heimatfreunde.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz