|||

Kościół św. Mikołaja w Wilkowie

Przypadające dziś Mikołajki, to świetna pora na przybliżenie sylwetki kościoła w Wilkowie. Jego patronem jest albowiem właśnie święty Mikołaj.

Wieś Bibersteina

Położona nad rzeką Widawą osada Wilchow pierwszy raz wzmiankowana była w dokumencie z roku 1290. Stanowiła wówczas własność rycerza Guntera Bibersteina. Z tym nazwiskiem można wiązać późniejszą nazwę wsi, pod koniec XV w. określanej mianem Bebyrstein allodium – Wieś Bibersteina. Również rok 1290 przynosi pierwszą informację na temat kościoła w Wilkowie, zbudowanego gdzieś na przełomie XIII i XIV wieku z cegły i kamieni polnych.

Przebudowy i modyfikacje

Gotycka świątynia poddawana była licznym przebudowom i modyfikacjom. Do roku 1501 trwała jej rozbudowa (z tego okresu pochodzi zakrystia. W 1564 roku powstała drewniana wieża kościelna, ale nie była to stała inwestycja. W 1702 roku przebudowano ją lub też wybudowano na nowo. Po roku 1721 zasklepiono wnętrze, a w latach 1829-30 i 1932 odnawiano kościół. Rok 1945 przyniósł zniszczenie obiektu, w efekcie odbudowano go dopiero w roku 1959. Doszło wówczas do znacznego przedłużenia budowli w kierunku zachodnim. Było to możliwe w wyniku nieodbudowania drewnianej wieży kościelnej. 14 czerwca 1959 roku odbyło się uroczyste powtórne poświęcenie kościoła. Dokonał go zarządzający archidiecezją wrocławską biskup Bolesław Kominek.

Kościół w Wilkowie jako centrum parafii

Od XVIII wieku wilkowska świątynia stanowiła filię parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie. W początkowym okresie miała miejsce personalna unia, kościoły połączone były osobą proboszcza. Z czasem doszło jednak do wchłonięcia parafii do jej miejskiej sąsiadki. Od roku 1958 kościół św. Mikołaja w Wilkowie znów jest świątynią parafialną. Pierwszym proboszczem reaktywowanej instytucji został ksiądz Stanisław Książek, który od 1956 roku pracował duszpastersko w Namysłowie. Probostwu podlega filialny kościół Nawiedzenia NMP we wsi Wojciechów.

Autor fotografii: Roman Szołdra (http://turystyka-namyslow.pl/08-trasa-bordowa/)

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN

Literatura:
1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie (red. T. Chrzanowski, M. Kornecki), zeszyt 7 (powiat namysłowski), Warszawa 1965; 2. M. Milewski, S. Helowicz, J. Lachowski, Kronika parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Namysłowie 1946-1961, Namysłów 2009.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz