|||

Kaplica cmentarna i grobowiec Willertów w Kamiennej

W sąsiadującej z Namysłowem Kamiennej znajdują się dwa obiekty widniejące w Rejestrze Zabytków Nieruchomych. Pierwszy z nich to kościół św. Jadwigi Śląskiej, który znajduje się w centrum wsi. Drugi to kaplica, położona na na terenie znajdującego się po drugiej stronie drogi cmentarza. Warty wspomnienia jest także grobowiec, powstały jako rodowe mauzoleum właścicieli wsi.

W miejscu, w którym obecnie stoi kaplica cmentarna znajdował się wcześniej drewniany kościół (z murowaną zakrystią), wybudowany w 1638 r. z inicjatywy Kacpra Kotulińskiego. Rozebrano go w latach 1804-05 i pozostała po nim jedynie murowana krypta. Zachowaną kryptę zdecydowano uchronić przed zniszczeniem poprzez wybudowanie nad nią kaplicy cmentarnej. Doszło do tego w roku 1839. Neogotycka budowla została wymurowana z cegły. Ma kształt prostokątny, z ostrołukowym wejściem i oknami. Zadaszenie stanowi niski dach siodłowy.

Widoczny na fotografiach grobowiec często mylony jest z położoną w głębi cmentarza kaplicą. Wzniesiony został nieco później, bo w roku 1845, jako mauzoleum Pauliny Wilhelminy von Willert. Rodzina Willertów władała Kamienną i Bukową Śląską aż do roku 1945.

Więcej o Kamiennej w naszym materiale filmowym

Autor fotografii: Roman Szołdra (http://turystyka-namyslow.pl/02-trasa-zolta/)

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz