||

Producent rowerów rodem z Namysłowa

Zapewne większość z nas nawet by nie zwróciła uwagi na ten fragment porcelanowej popielniczki i przeszła obok niego obojętnie. Jednak warto zainteresować się moi drodzy nawet takimi drobnymi fragmentami, gdyż za nimi kryją się czasami ciekawe historie. Nie inaczej było w tym przypadku. Ta niewielka część reklamowej popielniczki to bowiem istna kopalnia informacji o interesującej postaci, jaką niewątpliwie był Otto Kynast.

Właściciel domów towarowych

Otóż właśnie dzięki temu fragmentowi udało się ustalić, iż popielniczka reklamowała interes Ottona Kynasta, który prowadził go do 1945 r. na namysłowskim Rynku. Otto urodził się w 1892 roku w Namysłowie (wówczas Namslau), jako syn Eduarda i Anny Kynastów. Jako żołnierz armii niemieckiej brał udział w obu wojnach światowych. Ożenił się z Marią, z która miał dwójkę dzieci – córkę Traut-Ilse i syna Wernera, który będzie istotnym ogniwem w późniejszych jego działaniach.

Po lewej: fragment porcelanowej popielniczki ze sklepu Ottona Kynasta. Po prawej: Namysłowski rynek, na którym do 1945 r. posiadał on dwa domy towarowe.

Jego domy towarowe funkcjonowały w kamienicach pod numerami Rynek 4 i Rynek 12. W swojej ofercie posiadały one m. in. artykuły budowlane i gospodarstwa domowego oraz szkło i porcelanę.

Po lewej: Muzealny egzemplarz popielniczki z domu towarowego Kynasta – zbiory Izby Regionalnej w Namysłowie. Po prawej: Fragment namysłowskiego rynku z widocznym szyldem Ottona Kynasta na kamienicy Rynek 4.

W nowym miejscu i w nowej branży

Po wojnie zmuszony do wyjazdu z rodzinnego miasta osiadł w Quakenbrück (Dolna Saksonia). Tam też ponownie otworzył swój interes z podobną ofertą co w rodzinnym Namysłowie. To dzięki jego pomysłowi z 1950 roku, większość rowerów ma dziś pompkę mocowaną do ramy. W 1951 roku z synem zakłada firmę Otto Kynast OHG, zajmująca się produkcją rowerów. Zakład rozpoczął produkcję w hali na terenie byłej bazy lotniczej Quakenbrück. Była to pierwsza duża firma zajmująca się obróbką metali w regionie. Rama i kierownica zostały wyprodukowane we własnym zakresie, wszystkie inne części były sprowadzane, dopóki firma nie założyła własnego warsztatu narzędziowego. Od 1956 r., nic nie stało na przeszkodzie aby w Otto Kynast OHG zmontować kompletny rower.

Przykładowy rower firmy KYNAST.

Lata prosperity i okres kryzysu

Rowery montowano na linii produkcyjnej, a w zakładzie wprowadzono pracę grupową na akord. Zastosowano też rewolucyjną jak na owe czasy sprzedaż wysyłkową, co dało firmie rozgłos i przyczyniło się do wzrostu sprzedaży. Sierpień 1956 roku był szczególny w jej historii, z taśmy montażowej zjechał 100- tysięczny rower, firma stale się rozrastała w 1960 uruchomiono produkcje mebli kempingowych i ogrodowych. Gdy w 1963 roku zmarł Otto, jego zakład przeszedł w ręce syna i wnuka.

Połowa lat sześćdziesiątych to prawdziwy boom dla zakładu, który stał się największym w regionie pracodawcą. W 1966 roku rozpoczęto produkcję precyzyjnych rur stalowych. 21 sierpnia 1968 r. wielki pożar zniszczył cały magazyn i część produkcji, jednak jeszcze w tym samym roku udało się go odbudować. W latach siedemdziesiątych poszerzono ofertę firmy, w 1970 r. wprowadzono kosiarki do trawy i sprzęt do pielęgnacji ogrodu, a w 1974 r. rozpoczęto produkcje motorowerów. Rok 1984 to kolejny wielki sukces firmy, przez 34 lata jej funkcjonowania sprzedano 15 milionów rowerów. Niestety w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku firmie nie udaje się utrzymać na rynku ze względu na tanią konkurencję z Azji. W 1999 r. firma musiała ogłosić upadłość. Późniejsze lata to okres zawirowań i dopiero w 2006 r. zakład wznowił produkcję.

Od roku 1974 firma KYNAST produkowała również motorowery.

Tak kończy się historia zapoczątkowana tym malutkim fragmentem porcelanowej popielniczki…

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa, zasoby portali Wikimedia Commons oraz Polska-org.pl.

Kamienice, w których do stycznia 1945 r. funkcjonowały domy towarowe Ottona Kynasta.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz