||

Kościół Wniebowzięcia NMP w Ligocie Książęcej

15 sierpnia to każdego roku szczególny dzień we wsi Ligota Książęca. Przybywają tam wówczas pielgrzymi chcący odwiedzić tutejsze sanktuarium maryjne, w związku ze świętem patronki kościoła. Z tej okazji zaprezentujemy dziś sylwetkę ligockiego kościoła, aby przybliżyć naszym czytelnikom jego historię.

Ligota Książęca i jej kościoły

Pierwszy kościół powstał w Ligocie Książęcej w XVI wieku. Wieś była wówczas znana pod nazwą Fürsten Ellguth i należała do Księstwa Oleśnickiego. Od swojego początku drewniany obiekt pełnił rolę świątyni protestanckiej. W 1844 roku miejscowi ewangelicy rozebrali XVI-wieczną budowlę i na jej miejscu zbudowali drugi kościół. Obecnie możemy zobaczyć go jedynie na przedwojennych pocztówkach. Ewangelicka świątynia przetrwała jednak tylko sto lat.

Rok wielu zmian

W maju 1945 roku kościół spłonął, podpalony zapewne przez okupujących okolicę żołnierzy radzieckich. Ligota Książęca została przekazana administracji polskiej 7 lipca 1945 r., tak jak cały ówczesny powiat oleśnicki. Wówczas zaczęła napływać do wsi ludność polska, przybywająca w znaczącej części z przedwojennego województwa stanisławowskiego.

Przesiedleńcy z Otyni

Tutaj, a także w sąsiednich Mikowicach i Brzozowcu osiedlili się mieszkańcy Otyni. Przywieźli oni ze sobą niemal całe wyposażenie kościelne, na czele z uznawanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Otyńskiej. Dopiero w latach 1956-57 udało się odbudować kościół i uczynić z niego centrum parafii. Wówczas trafiły do niego sprzęty z Otyni, na przykład: XVIII-wieczny ołtarz, ambona, chrzcielnica i okazały żyrandol.  Obecnie kościół w Ligocie Książęcej pełni również funkcję Sanktuarium Maryjnego, którego serce stanowi cudowny obraz Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej przywieziony przez przesiedleńców.

Przypadkowe odkrycie

W trakcie prac konserwatorskich zabytkowego ołtarza odnaleziony został (w 2022 r.) obraz w formie feretronu. Pochodzi on prawdopodobnie z XVIII wieku.

Ligocie Książęcej, a także znajdującemu się w niej zabytkowemu kościołowi, poświęcony został filmowy wykład z serii „Historie Małych Ojczyzn”.

Autorzy i źródła fotografii: Joanna Dyk (TPNiZN), Franciszek Magda (TPNiZN), Roman Szołdra (http://turystyka-namyslow.pl/9-trasa-czarna/), Zasoby portalu Fotopolska.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz