||

Miasto-Muzeum. Ulica Stanisława Dubois

18 marca odbył się kolejny zorganizowany przez nasze stowarzyszenie spacer historyczny. Tym razem była to szósta wycieczka z serii „Miasto-Muzeum”, podczas której przemierzamy poszczególne ulice namysłowskiego śródmieścia. W sobotnie popołudnie wędrowaliśmy ulicą Stanisława Dubois, do 1945 r. noszącą nazwę Langestrasse. Jak się okazuje, dawna nazwa była nieprzypadkowa.

Miejscem zbiórki był park Władysława Bartoszewskiego. W latach 1811-1907 funkcjonował w jego miejscu cmentarz komunalny. Naszą trasę zakończyliśmy z kolei nieopodal Browaru Namysłów i miejsca, w którym do 1863 r. znajdowała się Brama Wrocławska.

Tym razem wędrowaliśmy śladem dawnych cmentarzy, świątyń, banków, a także miejsc okrytych ponurą przeszłością minionych epok (nazizmu i komunizmu).

W spacerze udział wzięło 13 osób, a także dwaj czworonożni towarzysze. W gronie uczestników znalazło się siedmiu członków Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej – Michalina Czuczwara, Paweł Czuczwara Adam Komarnicki, Czesław Kowalczyk, Elżbieta Magda, Mateusz Magda i Antoni Płócieniczak.

Tradycyjnie przewodnikiem był prezes TPNiZN Mateusz Magda. Kilka godzin wcześniej tą samą trasę pokonała grupa uczestników szkolenia dla przewodników miejskich, w którym udział wzięli członkowie naszej Sekcji Historycznej (Milena Fakowska, Agnieszka Marciniak, Wiktor Sokołow i Jerzy Wierzchowski).

Na kolejną wycieczkę po Namysłowie zapraszamy już teraz. Odbędzie się ona w świąteczny poniedziałek 1 maja 🙂

Autorzy fotografii: Adam Komarnicki, Mateusz Magda, Antoni Płócieniczak. Szersza fotorelacja dostępna TUTAJ.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz