|||||

Rajd Stobrawskim Szlakiem

23 sierpnia odbył się ostatni z naszych tegorocznych wyjazdów. Jego celem był Pokój, miejscowość położona w sercu Borów Stobrawskich.

Do Pokoju przyjechaliśmy Drogą Wojewódzką nr 454, pokonując dystans ponad 20 km. W drodze minęliśmy Ziemiełowice (przy pałacu zrobiliśmy krótki postój), Jastrzębie, Biestrzykowice, Świerczów, Miejsce, Krogulną i Zieleniec. Tak samo wyglądała tego dnia nasza droga powrotna.

Zwiedzanie miejscowości zaczęliśmy od Ewangelickiego Domu Parafialnego. Można w nim zobaczyć wystawy „Przywróćmy raj Wirtembergów” oraz „Kobiety Pokoju”. Być może obie planszowe ekspozycje odwiedzą niebawem Namysłów.

Kościół Zofii to parafialna świątynia tutejszych ewangelików. Powoli świątynia odzyskuje dawny blask. Oprowadził nas po niej pastor Eneasz Kowalski.

Po wyjściu z kościoła udaliśmy się na pobliski cmentarz ewangelicki. Znajduje się na nim wiele zabytkowych nagrobków, pamiątek po protestantach zamieszkujących przez wieki Pokój.

Naszą przewodniczką po parku w Pokoju była pani Elżbieta Gosławska. Zobaczyliśmy m. in. ruinę salonu wodnego, pomnik „Śpiącego Lwa” oraz położoną na wysepce otoczonej wodami stawu Świątynię Matyldy.

W drodze powrotnej zboczyliśmy nieco z trasy, aby zobaczyć cmentarz żydowski w Miejscu. Na tym urokliwym, ukrytym wśród drzew kirkucie, do dziś spoczywa kilkuset dawnych mieszkańców Ziemi Namysłowskiej wyznania mojżeszowego. Zachowało się ponad 100 zabytkowych nagrobków, zwanych macewami.

Dzisiejszy wyjazd trzeba uznać za „firmowy”, bowiem udział w nim wzięli wyłącznie członkowie TPNiZN – Kajetan Gawle, Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda, Łukasz Ocharski, Marta Ocharska i Błażej Sobaszek.

Wyjazd był męczący, co widać po załączonym obrazku

Autor fotografii: Mateusz Magda

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz