||

Pocztówka z Namysłowa (i okolicy) #2

Nadeszła pora na drugi artykuł z naszej nowej serii, zatytułowanej „Pocztówka z Namysłowa (i okolicy)”. Oto materiały graficzne (kartki pocztowe, fotografie), które zobaczyć mogliście w ostatnim czasie w naszych mediach społecznościowych.

Pocztówka litograficzna wysłana z Namysłowa 16 października 1896 roku

Niespełna 127 lat temu wysłana została do „kochanego Hermana” ta litograficzna widokówka. Oprócz panoramy namysłowskiego śródmieścia, przedstawiono na niej fragment rynku, pomnik cesarza Wilhelma I z Dębem Pokoju, dworzec kolejowy i pomnik Bismarcka oraz pocztę. Wydawcą pocztówki było znane nam z wielu innych zabytków filokartystycznych przedsiębiorstwo Adolpha Toebe. Funkcjonowało ono aż do roku 1945 w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 6 (w 1896 r. adres brzmiał Klosterstrasse 3).

Rok 1914. Secesyjne kamienice przy Wilhelmstrasse 7-9

Po roku 1930 widoczne na pocztówce domy nosiły numery 13, 15 oraz 17. Do dziś przetrwała jedynie widoczna najbardziej na lewo kamienica przy ul. Bohaterów Warszawy 7. Jej sąsiadkę, posiadający dwie klatki schodowe budynek nr 9-11 rozebrano niedługo po roku 1945. Szkoda, bo był to ciekawy reprezentant stylu secesyjnego, popularnego w europejskiej architekturze przełomu XIX i XX wieku.

Widoczni na pocztówce żołnierze to prawdopodobnie powracający z ćwiczeń poligonowych kawalerzyści z namysłowskich koszar dragonów. Od roku 1949 w tymże budynku przy dawnej Kasernestrasse (obecnie ul. Adama Mickiewicza 5) funkcjonuje I Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie.

Rok 1915. Klosterstrasse, czyli współczesna ulica Bolesława Chrobrego

W poprzednim artykule prezentowaliśmy widok na tę ulicę w kierunku wschodnim. Dziś patrzymy na zachód – z narożnika rynku ku browarowi Haselbacha.

Widoczny fragment hotelu „Goldene Krone”, w oddali dostrzegalna jest również sygnaturka kościoła pofranciszkańskiego, pełniącego 108 lat temu funkcję miejskiego magazynu.

Rok 1916. Widok na północną pierzeję rynku w Namysłowie

W tle dominuje oczywiście wieża gotyckiego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Widoczne są także zabytkowe kamieniczki o numerach 2-10. Na pocztówce przedstawiono również kolumnę, odsłoniętą w roku 1878, a upamiętniającą namysłowian – żołnierzy armii pruskiej, poległych na frontach trzech zwycięskich wojen – z Danią, Austrią i Francją.

Lata 1938-1942. Świerczów (do 1945 r. Schwirz)

Na pocztówce przedstawione zostały trzy obiekty, znajdujące się w tej położonej na południe od Namysłowa miejscowości. Są to:

  • 1. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – wybudowany w latach 1922-23. Od 1993 r. świątynia parafialna, wcześniej filia parafii w Biestrzykowicach.
  • 2. Ulica Brzeska (Briegerstrasse) – widoczna wieża istniejącego w latach 1874-1956 kościoła staroluterańskiego. Umiejscowiony był on na posesji Brzeska 38.
  • 3. Kriegerdenkmal – pomnik upamiętniający mieszkańców Świerczowa, poległych na frontach I wojny światowej. Znajdował się on w rejonie posesji Brzeska 41.
Zachęcamy do wsparcia naszej działalności. Zaproś nas na symboliczną kawę - buycoffee.to/tpnizn 

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz