||

Kościół Świętej Trójcy w Baldwinowicach

W Baldwinowicach znajdują się trzy obiekty figurujące w Rejestrze Zabytków. Najstarszym z nich jest pochodzący z XV w. kościół Świętej Trójcy. Murowane prezbiterium i zakrystia tej niewielkiej świątyni pochodzą sprzed 1414 roku.

Pierwsza wzmianka o kościele w tej niewielkiej miejscowości pochodzi z roku 1414. Legendy mówią o tym, że powstał on jako wotum za ujście przez właściciela wsi z życiem podczas bitwy pod Grunwaldem. Podanie milczy jednak o tym, po której stronie starcia walczył ów dzielny rycerz…

Wizerunek kościoła chętnie umieszczano na pocztówkach

Jak już wspomniałem powyżej, najstarszymi częściami kościoła są jego prezbiterium i zakrystia. Wymurowane zostały one z cegły o układzie gotyckim, na podmurówce z kamienia narzutowego. Znacznie młodsze są drewniane fragmenty zabytku. Nawa powstała w roku 1592, zaś wieża w 2 połowie XVII wieku. Pierwsza z nich jest reprezentantką konstrukcji zrębowej, zaś druga słupowej.

Kościół Świętej Trójcy w Baldwinowicach (2017)

W 1832 roku miało miejsce gruntowne odnowienie kościoła, a kolejne tego typu prace miały miejsce w 1928 i 1936 roku. Z kolei w latach 1855 i 1866 odnawiano jego pokrycie dachowe. Schody pod wieżą powstały w roku 1889, 18 lat później wykonano polichromię wnętrza i odnowiono ołtarz. Jest to dzieło sztuki barokowej, powstałe około roku 1720.

Fotografie wnętrz kościelnych – widok na ołtarz i emporę organową (fot. S. Milejski, 2015)

Kościół Świętej Trójcy w Baldwinowicach jest filialną świątynią parafii św. Michała Archanioła w Michalicach.

Literatura: 1. K. Degen, W. Bleyl, V. Werbik, F. Focke, Die Bau und Kunstdenkmäler des Kreises Namslau, Breslau 1939; 2. Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie (red. T. Chrzanowski, M. Kornecki), zeszyt 7 (Powiat namysłowski), Warszawa 1965.

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby portali Fotopolska oraz Turystyka-namyslow.pl

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz