|||

Letnia Szkoła Architektury. Miasto średniowieczne

W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się na namysłowskim rynku z pasjonatami historii lokalnej. Okazją był pierwszy spacer historyczny z nowej serii pt. „Letnia Szkoła Architektury”. Zgodnie z nazwą wydarzenia, jego tematyką było miasto średniowieczne.

Tym razem w roli przewodników wystąpiła debiutująca w tej roli para naszych stowarzyszeniowych kolegów. Mowa tu o działających w Sekcji Historycznej Milenie oraz Marcinie Fakowskich.

W naszą wędrówkę szlakiem średniowiecznych zabytków wystartowaliśmy spod namysłowskiego ratusza. Po omówieniu tej, w sporym stopniu XIV-wiecznej budowli (przeszło 600 lat liczą sobie część południowa oraz wieża ratuszowa), udaliśmy się w kierunku miejskich murów obronnych.

Szczególnie warte uwagi są one na ich południowym odcinku. Miejscowo zachował się tam podwójny ciąg murowanych fortyfikacji, z zauważalnym międzymurzem. Ciekawa jest również część północna, z unikatowymi przepustami wodnymi. Badacze odkryli tu również relikty gdaniska, czyli średniowiecznej publicznej toalety.

Kolejnymi przystankami na naszej trasie były m. in. kościół pofranciszkański, zamek, dawna Brama Wodna oraz kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

Spacer zakończyliśmy u podnóża Bramy Krakowskiej, nieco zmoknięci, ale zadowoleni z aktywnie spędzonego czasu oraz zdobytej wiedzy.

W wydarzeniu wzięło udział 11 osób, w tym siódemka członków naszego stowarzyszenia – Marcin Fakowski, Milena Fakowska, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Agnieszka Marciniak oraz Antoni Płócieniczak.

Autorzy fotografii: Elżbieta Magda, Mateusz Magda i Mirosław Magda

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz