|||

Dwie wycieczki zamiast jednej

30 oraz 31 maja odbyły się dwa kolejne spacery historyczne z serii „Kryminalne dzieje Namysłowa”. Podczas trwającego długiego weekendu planowaliśmy organizację jednej wycieczki, plany zmieniła nam jednak pogoda.

Czwartkowa wycieczka „Kryminalne dzieje Namysłowa. Pod berłem Habsburgów” odbyła się pomimo licznych przeszkód. Były to niepomyślne prognozy pogody, przechodząca nad miastem burza oraz padający jeszcze 20 minut przed rozpoczęciem spacery ulewny deszcz. Ostatecznie trafiliśmy na okienko pogodowe, w efekcie którego nie zmokliśmy podczas nieco ponad godzinnej wędrówki śladem dawnych przestępstw i kar.

Tradycyjnie wycieczkę rozpoczęliśmy przy fontannie na namysłowskim rynku. Kolejnymi przystankami na trasie były: replika pręgierza, mural „Historia Namysłowa”, dawny klasztor franciszkański, dziedziniec zamkowy oraz dawna miejska rzeźnia. Spacer zakończył się przy kaplicy Świętej Trójcy przy ulicy Oleśnickiej, w pobliżu której znajdowała się niegdyś miejska szubienica.

Jako, że dotarły do nas sygnały świadczące o tym, że wiele osób zrezygnowało z uczestnictwa w spacerze ze względu na deszczową pogodę, to postanowiliśmy wycieczkę po Namysłowie przeprowadzić również w piątek. Również tym razem kapryśna pogoda nie stanęła nam na przeszkodzie. W wydarzeniu, które przebiegało dokładnie tą samą trasą co dzień wcześniej, udział wzięła również identyczna liczba uczestników – 14 osób.

Spośród członków TPNiZN udział w czwartkowych i piątkowych spacerach wzięli: Marcin Fakowski, Milena Fakowska, Czesław Kowalczyk, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Antoni Płócieniczak oraz Maciej Stasik.

Naszym przewodnikiem podczas obu weekendowych spacerów był Mateusz Magda. Kierownik działającej przy TPNiZN Sekcji Historycznej, na co dzień jest pracownikiem naukowym Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Na kolejne wycieczki z cyklu „Kryminalne dzieje Namysłowa” zaprosimy Was już w okresie wakacyjnym. Premierowe oprowadzanie „Pod rządami pruskimi” odbędzie się najprawdopodobniej 6 lipca (sobota).

Autorzy fotografii: Milena Fakowska, Elżbieta Magda i Mateusz Magda.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz