||||

Piwne historie z Namysłowem w tle

Te trzy prezentowane poniżej butelki po piwie to ciekawe świadectwo historii piwowarstwa w naszym regionie. Jedna z nich pochodzi z okresu przedwojennego (Brauerei Haselbach), druga jest już powojenna (ta z porcelanowym kapslem) i pochodzi z okolic lat sześćdziesiątych, ostatnia powstała w 1989 r.

„Namysłów” w dłoń

PRL-owskie z nich udało się pozyskać w sumie ze „śmietnika”, przedwojenna to już dzisiejszy zakup i inspiracja do napisania tematu, także zapraszam do lektury. Rozsiądźcie się wygodnie, najlepiej dzierżąc w dłoni zimnego namysłowskiego pilsa lub Haselbacha ( to pozostawiam waszej wyobraźni). Wybierzemy się w przeszłość, właśnie do Namysłowa, tego niewielkiego miasta na północy województwa opolskiego.

Od Konrada do Albrechta

Początki piwowarstwa w Namysłowie sięgają XIV wieku. Pierwsza wzmianka o istnieniu browarów miejskich i prawie warzenia piwa pochodzi z 1321 roku. 30 kwietnia 1321 roku Konrad I, namysłowski i oleśnicki książę, podpisuje dokument w którym jest już wspomniany browar i warzelnia. W 1360 r. na miejscu wcześniejszego grodu król Czech i cesarz rzymski Karol IV Luksemburski buduje murowany zamek. Do dziś zamek ten jest związany z historią browaru, który powstaje w 1536 roku. W 1703 r. browar i zamek kupuje zakon krzyżacki, który umieszcza tu siedzibę zakonnej komandorii. W 1810 r. w wyniku sekularyzacji dóbr zakonnych zamek i browar przechodzi na własność skarbu państwa. 18 września 1862 r. za 6 275 talarów browar wraz z ogrodem chmielnym i karczmą kupuje mistrz piwowarski pochodzący z Turyngii August Haselbach.

Stworzył on własne receptury warzenia piwa, podobno smakowało wyśmienicie. Bardzo szybko osiągnął sukces i nieprzerwanie rozwijał przedsięwzięcie. Przed I wojną światową jego synowie Albert i Paul, którzy po śmierci założyciela w 1897 roku przejęli kierownictwo firmy, zatrudniali około 300 pracowników. Jako jeden z browarów odnoszących we Wschodnich Niemczech największe sukcesy, sprzedawał on piwo nie tylko w kraju. Dostarczał je także zagranicę. Trafiało ono nawet do niemieckich kolonii i do Chin oraz w Himalaje. Po zakończeniu I wojny ważnym rynkiem zbytu stała się Polska w szczególności Wielkopolska i Górny Śląsk. Nastał też czas kryzysu, jednak dzięki nowym metodom produkcji i zakupowi następnych zakładów udało się Haselbachom uratować firmę przed kryzysem gospodarczym.

Firma radzi sobie całkiem nieźle praktycznie do końca wojny, gdyż tuż przed nadejściem frontu Albrecht Haselbach (młodszy) ewakuował firmę, a jej siedzibę przeniósł do Feldkirchen koło Monachium.

Powojenne losy

Już w „ nowych” komunistycznych realiach wznowiono ponownie produkcję piwa już jako Namysłowskie Zakłady Piwowarsko–Słodownicze. W 1970 r. włączono je do Opolskich Zakładów Piwowarsko–Słodowniczych. Zakład produkował wówczas również lemoniadę i wodę sodową. W 1991 browar w Namysłowie usamodzielnił się. Utworzono spółkę pracowniczą Browar Namysłów Sp. z o.o. W 1998 większościowym udziałowcem w przedsiębiorstwie została rodzina Gostomskich. 10 marca 1999 związana z nią amerykańska grupa kapitałowa Chicago Poland Investment Group wykupiła 100% udziałów w spółce. Pod nazwą Browar Ryan Namysłów rozpoczęła modernizację oraz walkę o rynek zbytu.

W 2013 rozpoczęła się pierwsza w historii Browaru Namysłów ogólnopolska kampania reklamowa przedstawiająca flagowy produkt– Namysłów Pils. Dziś namysłowski browar wchodzi w skład Grupy Żywiec, jednak piwo z namysłowskiego browaru mimo zawirowań historycznych zachowało tradycyjny smak. Ma na to wpływ fermentacja w otwartych kadziach.

Źródła ilustracji: Zbiory autora, Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Haus Schlesien

Artykuł znajdziecie również na Facebooku

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz