Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 „Moja droga”
Relacja z wydarzeń zorganizowanych w dniach 12-20 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbyły się one w tym roku pod hasłem „Moja droga”.
Goście, goście. Królewskie wizyty w dawnym Namysłowie
12 września, godz. 17:00, Szkoła Podstawowa nr 4 w Namysłowie
Europejskie Dni Dziedzictwa „Moja droga” zainaugurowaliśmy sobotnim wykładem w Szkole Podstawowej nr 4. Połączone z prezentacją multimedialną wystąpienie, poświęcone było dostojnym gościom, którzy przed wiekami odwiedzili Namysłów. Cesarz Karol IV Luksemburski. Królowie Polski, Prus, Czech i Węgier. Cesarzowa Rosji, poseł sułtana oraz brat Napoleona. Co ich łączy? To, że na ich drodze w pewnym momencie znalazł się Namysłów. Podczas wykładu z serii „Historie Małych Ojczyzn” prześledziliśmy dzieje wizyt dostojnych gości w mieście nad Widawą.
Mury obronne Namysłowa – spacer miejski
13 września, godz. 16:00, skwer Ignacego Jana Paderewskiego
Od połowy XIV wieku na polecenie cesarza Karola IV Luksemburskiego miasto Namysłów otaczane było wykonanymi z cegły oraz kamienia polnego murami obronnymi. We wrześniowe popołudnie udaliśmy się na spacer po zabytkowej fortyfikacji. Mieszkańców Namysłowa oraz turystów zaprosiliśmy na wspólny spacer wzdłuż średniowiecznych murów miejskich. Zobaczyliśmy gdzie dawniej znajdowały się cztery bramy miejskie, w którym miejscu zachował się podwójny ciąg fortyfikacji oraz usłyszeliśmy legendę o nieszczęsnym rajcy-gadule.
Uciekinierzy, osadnicy, przesiedleńcy, autochtoni. Zmiana oblicza Ziemi Namysłowskiej
19 września, godz. 17:00, Szkoła Podstawowa nr 4 w Namysłowie
75 lat temu, wraz z zakończeniem II wojny światowej, rozpoczął się proces, który niemal całkowicie odmienił oblicze Ziemi Namysłowskiej. Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej zaprosiło pasjonatów historii na mini konferencję naukową, której tematem były zmiany, jakie zaszły na obszarze powiatu namysłowskiego po roku 1945. Niemal całkowita wymiana ludności, zmiana przynależności państwowej, ustroju politycznego, kręgu kulturowego… Prelegenci i dyskutanci mieli okazję poruszyć różne aspekty procesu, który rozpoczął się w mroźne, styczniowe popołudnie.
Turystyczny Rajd Rowerowy „Śladem Widawy”
20 września, godz. 10:00, Plac Wolności
Hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Moja droga”. W trakcie Turystycznego Rajd Rowerowego „Nasza droga” prowadziła nas śladem meandrującej przez serce Ziemi Namysłowskiej Widawy.
Nasza trasa prowadziła przez pogranicze województw opolskiego i dolnośląskiego – odwiedziliśmy miejscowości położone na obszarze gmin Namysłów, Wilków oraz Bierutów. Zatrzymaliśmy się m. in. w Józefkowie, Smogorzowie, Bierutowie oraz Młokiciu.
Spośród członków TPNiZN udział w zorganizowanych przez nas wydarzeniach wzięli: Iwona Bilińska, Joanna Dyk, Adam Komarnicki, Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Bartłomiej Porzucek, Piotr Słabosz, Tomasz Śniadecki, Jerzy Wierzchowski oraz Michał Wilczak.
Autorzy fotografii: Adam Komarnicki, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Michał Wilczak
Europejskie Dni Dziedzictwa 2019