Kościół św. Michała Archanioła
Drewniany kościół, noszący wezwanie archanioła Michała, jest jednym z najcenniejszych zabytków Ziemi Namysłowskiej. Jego sylwetka, z okazałą wieżą zwieńczoną cebulastym hełmem, dominuje nad okolicami zbiornika retencyjnego, zwanego Zalewem Michalickim.
Obecna, XVII-wieczna świątynia powstała na miejscu kościółka z XIII stulecia (kościół w Villa Sancti Michelis wzmiankowano już w 1288 r.), po którym pozostały drewniane drzwi wraz z ościeżnicą, znajdujące się w przejściu z prezbiterium do zakrystii.
Nowy kościół wybudowano w roku 1614. Z wydarzeniem tym łączą się dwa nazwiska – michalickiego proboszcza Jerzego Brzóski oraz cieśli Millera ze Starego Miasta. Upamiętniają ich napisy na nadprożu drzwi wejściowych oraz na podtrzymującym belkowanie słupie.
Źródła fotografii archiwalnych: Archiwum Cyfrowe TPNiZN. Autorzy fotografii współczesnych: Mateusz Magda (TPNiZN) i Roman Szołdra (turystyka-namyslow.pl).
Literatura: 1. K. Degen, W. Bleyl, V. Werbik, F. Focke, Die Bau und Kunstdenkmäler des Kreises Namslau, Breslau 1939; 2. Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie (red. T. Chrzanowski, M. Kornecki), zeszyt 7 (Powiat namysłowski), Warszawa 1965.