|||

Rychtal wczoraj i dziś

Z przyjemnością śledzimy poczynania księdza Mariusza Białobłockiego, niestrudzenie promującego historyczne dziedzictwo Rychtala – miejscowości, w której od kilkunastu lat mieszka oraz pełni swoją kapłańską posługę.

Kilka dni temu na elewacji budynku gospodarczego parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela pojawił się baner, prezentujący architekturę dawnego miasteczka. Zgodnie ze swoim tytułem przedstawia on „Rychtal wczoraj i dziś”. Sporo miejsca zajmują oczywiście budynki zabytkowe (kościół parafialny, ratusz – siedziba Urzędu Gminy), wieża ciśnień, Szkoła Podstawowa w Rychtalu, Gminny Żłobek „Pastorówka” w Rychtalu oraz poczta). Na baner trafiły jednak również obiekty nowoczesne (hala sportowa), ale i te już nieistniejące (kościół ewangelicki, browar, dworzec w dawnej formie). Sponsorem bilbordu jest Fabryka Mebli FEMIX z siedzibą we wsi Piotrówka.

Warto dodać, że na drugim ze szczytów budynku przy ulicy Kościelnej 7 znajduje się drugi, starszy baner. Informuje on o tym, że w latach 1920-1939 w Rychtalu znajdowała się placówka różnych polskich oddziałów granicznych, zajmujących się ochroną granicy polsko-niemieckiej.

Autorzy fotografii: Milena Fakowska (TPNiZN) i ks. Mariusz Białobłocki.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz