|||

Namysłowskie figury św. Jana Nepomucena

Na terenie Namysłowa znajdują się trzy nepomuki, czyli figury przedstawiające św. Jana Nepomucena. Dwie z nich znajdują się w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła – jedna na placu w pobliżu bocznego wejścia do budynku, a druga na szczycie bramy w murze otaczającym kościół (znajdziemy ją wchodząc na teren kościelny od strony ul. Piastowskiej lub ul. Stanisława Staszica). Trzecią zobaczymy z kolei przy położonym u zbiegu ulic Reymonta, Oławskiej i Skłodowskiej-Curie rondzie, noszącym od kilku lat imię świętego.

Z rynku na plac przykościelny

Nepomuk z placu kościelnego został ufundowany w 1730 r. przez rajcę miejskiego Andreasa Wachsmanna. Jan Nepomucen trzyma w rękach krzyż oraz palmę męczeństwa. Ubrany jest w strój kapłański, na głowie ma biret. U jego stóp siedzi dwóch cherubinków. Na podstawie pomnika znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca scenę zrzucenia kapłana do Wełtawy. Przez ponad 200 lat figura stała na Rynku, w jego zachodniej pierzei. W roku 1878 św. Jan Nepomucen zyskał sąsiadkę w postaci statuy Germanii – pomnika poświęconego bohaterstwu żołnierzy pruskich, walczących o zjednoczenie Niemiec. Na Rynku figura stała do roku 1939, kiedy przeniesiono ją w miejsce, w którym możemy ją oglądać obecnie.

Rok 1907. Figura św. Jana Nepomucena stała wówczas na namysłowskim rynku

Nepomuk na dawnej bramie cmentarnej

Rzeźba ze zwieńczenia bramy w południowo-zachodniej części placu kościelnego przedstawia św. Jana Nepomucena z krzyżem w dłoniach. Towarzyszy mu dwóch cherubinów umieszczonych na szczycie pilastrów. Zabytkowa brama jest częścią otaczającego teren przykościelny dawnego muru cmentarnego i pochodzi z roku 1713.

Na „Niemieckim Przedmieściu” i w Bukowie Śląskiej

Trzeci z namysłowskich nepomuków stanął wewnątrz przydrożnej kapliczki, położonej nieopodal ronda na skrzyżowaniu ulic Władysława Reymonta, Oławskiej i Marii Curie-Skłodowskiej. Za posąg św. Jana uchodzi często również figura w kapliczce przy ul. Mariańskiej – naprzeciwko Tesco. Przedstawia ona jednak św. Franciszka z Asyżu. Nepomuki spotkamy oczywiście również poza Namysłowem. Zdaniem części badaczy najpiękniejsza figura znajduje się w Bukowie Śląskiej (do 1945 r. Buchelsdorf), niedaleko kościoła św. Jakuba Apostoła.

Autor fotografii: Roman Szołdra

Źródło ilustracji: Zasoby portalu Fotopolska

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz