||

Pocztówka z Namysłowa #6

Zapraszamy do lektury pierwszego listopadowego odcinka naszej serii „Pocztówka z Namysłowa”. Ponownie obejrzymy nasze miasto i jego budowle, uwiecznione na widokówkach i archiwalnych fotografiach sprzed lat.

Rok 1900. Kościół ewangelicki św. Andrzeja

Wizerunek świątyni uwiecznionej na kartce pocztowej z jakże popularnej serii „Gruss aus Namslau”, czyli „Pozdrowienia z Namysłowa”. Wydawcą pocztówki był Carl Dethleffs, właściciel sklepu papierniczego i księgarni przy dzisiejszej ulicy 3 Maja. W roku 1929 rodzinnym biznesem (pod adresem Kirchstrasse 24) kierowała wdowa po Carlu – Emilie, jako mieszkanka kamienicy wykazana jeszcze w roku 1940 (już pod zmienionym adresem Kirchstrasse 1). Parter zajmował wówczas inny interes – sklep z rowerami, motocyklami, samochodami i… maszynami do szycia, prowadzony przez trzech członków rodziny Lux – Rudolfa, Konrada i Rudiego. W miejscu budynku, w którym działało przedsiębiorstwo Dethleffsów znajduje się obecnie blok mieszkalny 3 Maja 1-5.

Rok 1913. Brama wjazdowa na dziedziniec zamkowy

Obecnie przejście to jest niedostępne dla mieszkańców Namysłowa oraz turystów, chcących zobaczyć z bliska zamkowy dziedziniec. Dawniej tego rodzaju wycieczka nie stanowiła jak widzimy żadnego problemu. Podwórzec rezydencji będącej wówczas w posiadaniu rodziny Haselbachów był bowiem miejscem ogólnodostępnym.

Rok 1925. Kościół pofranciszkański, wówczas magazyn

Opuszczony przez franciszkanów w roku 1811 kościół pełnił przez kolejne dekady funkcje spichlerza i magazynu. W tych rolach wykorzystywały budynek władze miejskie oraz sąsiadujący z nim browar.

Rok 1929. „Rzadki w tak niewielkim mieście zabytek niemieckiego modernizmu”

Podziwiajmy wiec – najstarszy w Namysłowie blok mieszkalny znajduje się przy ulicy Sejmowej 25-37. W latach 1928-1929 przy ówczesnej Finkenbergstrasse oraz sąsiedniej Wiesenstrasse (obecnie Mikołaja Kopernika) powstało osiedle mieszkaniowe, zrealizowane w modnym na przełomie lat 20. i 30. XX wieku stylu modernistycznym. Autorami projektu osiedla modernistycznego oraz jego realizatorami było dwóch młodych niemieckich architektów – Hugo Leipziger-Pearce (1902-1998) i Gerhard Schönborn.

Klosterstrasse, czyli ulica Bolesława Chrobrego, na pocztówce sprzed lat

Po lewej stronie widoczny fragment elewacji hotelu „Goldene Krone”, po prawej szyld księgarni i sklepu papierniczego rodziny Toebe. Do 1945 roku funkcjonowały one w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 6.

To tyle, jeśli chodzi o zawartość szóstej odsłony cyklu „Pocztówka z Namysłowa”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz profili Facebookowych!

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności. Zaproś nas na symboliczną kawę – buycoffee.to/tpnizn

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby portalu Fotopolska.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz