||||

Miasto-Muzeum. Ulica Bohaterów Warszawy

W sobotnie popołudnie odbył się ostatni spacer historyczny z serii „Miasto-Muzeum”. Tym razem bohaterką wycieczki była ulica Bohaterów Warszawy.

Z uczestnikami wydarzenia spotkaliśmy się na Placu Wolności, w cieniu drzew rosnących w parku im. Władysława Bartoszewskiego, u stóp pomnika „Namysłowskiej Nike”. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy jednak od początku biegu ulicy, która była bohaterką spaceru, czyli w pobliżu Bramy Krakowskiej i hotelu „Polonia”.

Podczas ósmej wycieczki, zamykającej realizację projektu „Miasto-Muzeum”, zapoznaliśmy się z zachowanymi przy ulicy Bohaterów Warszawy zabytkami architektury oraz ich historią. Na naszej trasie znalazły się m. in. gospody, siedziby przedsiębiorstw budowlanych, gmachy urzędowe.

Opowiedzieliśmy również o budynkach, które nie przetrwały do naszych czasów. Spora część zabudowy dawnej Wilhelmstrasse zburzona została w latach 50. Spotkało to m. in. okazałą kamienicę nr 8, stojącą na skrzyżowaniu z obecnym Placem Wolności, czy też fabrykę spożywczą „Apis”, prowadzoną przez rodzinę Tietze.

W wydarzeniu udział wzięło 10 osób, w tym dwójka członków naszego stowarzyszenia – Elżbieta Magda i Mateusz Magda.

W ośmiu spacerach historycznych, które od 21 maja 2022 r. do 10 czerwca 2023 r. zorganizowaliśmy w ramach realizacji projektu „Miasto-Muzeum”, udział wzięły łącznie 104 osoby.

Już teraz zapraszamy na kolejną wędrówkę śladami dawnego Namysłowa. 1 lipca odbędzie się premierowa wycieczka z serii „Letnia Szkoła Architektury„.

Autor fotografii: Elżbieta Magda

Fotorelację znajdziecie również na naszym Facebooku

Poprzedni spacer poświęciliśmy ulicy Parkowej

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz