|||

Gasthaus zur Post w Domaszowicach

Wydana około 1912 r. pocztówka 'Gruss aus Noldau” przedstawia Gasthaus zur Post, czyli zajazd o nazwie „Przy poczcie”.

Budynek nie zachował się do czasów współczesnych, znajdował się przy ulicy Strzeleckiej, w sąsiedztwie torów kolejowych. Wydaje się, że urząd pocztowy zajmował lewą stronę budynku, zaś zajazd prawą. Jeszcze do nie dawna rósł w tym miejscy jesion, widoczny na pocztówkach jako młode drzewko.

Obiekt ten przedstawiano również na innych kartkach pocztowych, na których występował on samodzielnie lub w otoczeniu innych domaszowickich budynków.

Po lewej pocztówka wysłana z Domaszowic 24 września 1902 r., po prawej widokówka wydana w 1938 lub 1939 roku.

W roku 1921 wydana została kolejna prezentująca zajazd pocztówka, której opis uwiecznił właściciela – A. Assmanna. Księga adresowa, którą wydano osiem lat później wymienia wśród mieszkańców Domaszowic emeryta Augusta Assmanna. Być może chodzi właśnie o dawnego właściciela Gasthaus zur Post.

„Adresbuchy” pochodzące z późniejszego okresu niż prezentowana pocztówka zachowały nazwiska właścicieli tej oraz dwóch innych domaszowickich karczm. W 1929 r. zajęciem tym parali się Georg Assmann (syn Augusta?), Richard Janke i Wilhelm Sobirey , obok których pojawił się także Wilhelm Stojan dzierżawiący któryś z trzech lokali. 11 lat później, w roku 1940 mianem „Gasthausbesitzer” określono wspomnianą wyżej trójkę. Dzierżawcy Stojana nie wymieniono z kolei jako ówczesnego mieszkańca wsi.

Źródła ilustracji: Zasoby portali Fotopolska oraz Polska-org.pl.

Gasthaus zur Post to również bohater 9 odcinka naszej audycji „Kiedyś tu było”

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz