||

Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #18

Po dłuższej przerwie świąteczno-noworocznej mamy przyjemność zaprezentować Wam ostatnią część naszej serii artykułów, opowiadających o Namysłowskim Towarzystwie Upiększającym (Verschonerungsverein zu Namslau).

Dzisiaj przedstawiamy Wam tłumaczenie odręcznej notatki, sporządzonej po mającym miejsce w Hotelu Grimm posiedzeniu kryzysowym Towarzystwa Upiększania Namysłowa (o całej sprawie, która doprowadziła do zwołania tegoż pisaliśmy w 16 oraz 17 odcinku serii).

10 kwietnia 1924 r. w małej sali namysłowskiego hotelu Grimm’s odbyło się zgromadzenie poszerzonego zarządu Verschonerungsverein zu Namslau.

Po nadzwyczajnym zebraniu członków Zarządu Towarzystwa i członków zwyczajnych, spisano następującą notatkę (raport):

Dziś wieczorem odbyło się zgromadzenie poszerzonego Zarządu Towarzystwa Upiększania Miasta, na które stawiło się 13 osób.

Pan przewodniczący odczytał treść zaproszenia, po czym nastąpiła długa debata. Wynikło z niej to, że postanowiono o tym, że Towarzystwo nadal powinno trwać. Wycinka drzew przy Wilhelmstraße [obecnie ul. Bohaterów Warszawy] wywołała zbyt wiele [wyraz nieczytelny] poruszenia. Pan Tietze poinformował [wszystkich obecnych], że Magistrat przeznaczył 100 marek na dalsze funkcjonowanie Towarzystwa. Magistratowi należy zaproponować, aby spowodował wybór przewodniczącego Towarzystwa Upiększania Miasta na delegata ds. lasów i promenad[y]. Wkrótce ma zacząć się pobór składek na rzecz Towarzystwa.

Sporządzono w Namysłowie, dnia 10 kwietnia [19]24 r.

PODPISANO: [Richard] Urban [Drugi podpis nieczytelny]

R. Urban, Einladung zur Krisensitzung am 10.04.1924, [w:] Namslauer Heimatfreunde, [dostęp: 18 IV 2023 r.].

To już niestety koniec naszego cyklu, poświęconego działalności Verschönerungsverein zu Namslau. Jednak pozytywna wiadomość jest taka, że cała sprawa rozwiązała się pozytywnie, a Magistrat poszedł najprawdopodobniej na ugodę ze stowarzyszeniem. Poza tym Towarzystwo Upiększające funkcjonowało najprawdopodobniej aż do stycznia 1945 r. Jego dawni członkowie zasilili również szeregi założonego w 1956 r. stowarzyszenia dawnych mieszkańców Ziemi Namyłowskiej, czyli Namslauer Heimatfreunde.

Co Wam najbardziej zapadło w pamięci odnośnie naszego cyklu? Liczymy na Wasze komentarze! Zachęcamy także do polecania i udostępniania naszych materiałów zainteresowanym.

Tłumaczenie z języka niemieckiego: Monika Mikołajczyk,

Redakcja: Mateusz Magda,

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby stowarzyszenia Namslauer Heimatfreunde.

Poprzedni: Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #17

’Wycinka drzew przy Wilhelmstraße przysporzyła zbyt wiele poruszenia”

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz