||

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #13

Łoś euroazjatycki (Alces alces) to jeden z największych lądowych ssaków Europy. Podczas swoich wędrówek dociera również na obszar Ziemi Namysłowskiej. W ostatnich latach łosie obserwowano w Dolinie Widawy oraz w rejonie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Polska dobrym miejscem do życia

Przedstawiciele tego gatunku żyją obecnie na obszarze trzech kontynentów – Europy, Azji i Ameryki Północnej. Na tym ostatnim żyją również jego kuzyni – łosie amerykańskie (Alces americanus). W Polsce populacja łosia od kilkudziesięciu lat rośnie i obecnie zbliża się do 30 tysięcy osobników. Najbliżej Namysłowa stałe siedliska mają na pograniczu Śląska i Małopolski oraz być może również na Dolnym Śląsku, w rejonie Wołowa. Najwięcej polskich łosi żyje na terenie trzech parków narodowych – biebrzańskiego, białowieskiego, a także poleskiego.

Współczesny zasięg występowania łosia euroazjatyckiego (Wikimedia Commons).

Aktywny o każdej porze

Środowiskiem życia łosia są tereny podmokłe – bagna, mokradła, trzęsawiska oraz torfowiska. Lubią również sąsiedztwo rzek i jezior. Przed nadejściem zimy migrują do lasów iglastych. Ssak ten żeruje o każdej porze dnia i nocy, najczęściej czyni to jednak rankiem i wieczorem. Podobnie jak inni przedstawiciele rodziny jeleniowatych, łoś to stuprocentowy roślinożerca. Latem zjada podwodne i błotne rośliny zielone, trawy, liście, pąki, owoce oraz pędy drzew liściastych i iglastych. Zimą żywi się głównie igliwiem oraz korą, a także roślinnością runa leśnego.

Byk, czyli samiec łosia, pochwalić może się imponującym porożem, zwanym łopatami.

Łoś na bukowisku

Poza okresem godowym łosie żyją samotnie. Bukowisko, czyli okres godowy tego gatunku, rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października. Samice – klępy, przywołują samce – byki poprzez wydawanie płaczliwych, nosowych porykiwań. W poszukiwaniu samicy byk nie odżywia się i potrafi w tym czasie stracić aż 1/5 masy swojego ciała (dorosły samiec waży przeciętnie ok. 650 kg). Do walk między rywalizującymi o względy samic łosiami dochodzi rzadziej niż w wypadku jeleni czy danieli.

Klępa – samica łosia. Podobnie jak inne przedstawicielki jeleniowatych nie posiada poroża.

Nowe pokolenie

Klępy rodzą do trzech młodych – łoszaków, po ciąży trwającej 8-9 miesięcy. Małe łosie przychodzą więc na świat w okresie od kwietnia do lipca. Już trzy dni po narodzinach podążają za matką, która karmi je mlekiem do momentu rozpoczęcia kolejnego cyklu godowego. Zdarza się, że w okresie rui łoszaki nadal towarzyszą klępie – zmusza to byka zainteresowanego tą samicą do akceptacji przybranego potomstwa.

Łoszak tuż po narodzinach. Niebawem ruszy w ślad za matką.

Moratorium dobra rzecz!

Naturalnymi wrogami jeleniowatych są w naszym kraju wilki, rysie oraz niedźwiedzie. W przeciwieństwie do swoich mniejszych krewnych, łoś jest w Polsce co prawda gatunkiem łownym, objętym jednak całorocznym okresem ochronnym. Od 2001 r. sytuację gatunku reguluje moratorium, zawieszające polowania na te zwierzęta. Wprowadzenie moratorium przyczyniło się do wyraźnego zwiększenia polskiej populacji łosi – w ciągu ostatnich 16 lat wzrosła ona niemal ośmiokrotnie.

Poza okresem godowym łosie żyją samotnie. Tu rzadki widok „miodowego miesiąca” pewnej pary.

Źródło fotografii: Zasoby portalu Wikimedia Commons.

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #12

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Jeden komentarz