|||||

Spacerowali szlakiem kar, przestępstw i wiar

Podczas dwóch dzisiejszych miejskich spacerów historycznych ich uczestnicy poznawali kolejne opowieści związane z kryminalnymi dziejami Namysłowa, a także odwiedzili miejsca związane z wyznaniami religijnymi przez wieki obecnymi w naszym mieście.

Pruskie porządki w śląskim miasteczku

W pierwszym z nich – premierowym wydarzeniu Kryminalne dzieje Namysłowa – pruskie porządki, wzięło udział 16 uczestników. Poznali oni między innymi odpowiedzi na następujące pytania:

– Dlaczego w ostatniej chwili odwołano pogrzeb restauratora na cmentarzu przy kościele św. Piotra i Pawła?

– Za co na granicy Namysłowa i Starego Miasta powieszono mieszkankę Woskowic Górnych?

Wycieczka wystartowała o godzinie 12:00 spod fontanny, znajdującej się w sąsiedztwie namysłowskiego ratusza. Spacer zakończyliśmy o godzinie 13:15 w pobliżu znajdującego się w remoncie miejskiego basenu. Było to miejsce nieprzypadkowe, gdyż położone nieopodal dawnej granicy miasta Namysłów i wsi Stare Miasto. W przeszłości odbywały się tu rozprawy sądowe, a także egzekucje mieszkańców wsi, stanowiących tak zwane lenno zamkowe. Były to między innymi Stare Miasto, Smarchowice Śląskie, Głuszyna i Woskowice Górne.

Miasto czterech wyznań

O godzinie 16:00 spotkaliśmy się na skwerze Ignacego Jana Paderewskiego z uczestnikami drugiej sobotniej wycieczki po Namysłowie, którą zorganizowało nasze stowarzyszenie.

W spacerze historycznym „Miasto Czterech Wyznań” udział wzięło dziesięciu uczestników. Podczas 1,5 godzinnej wycieczki poznawali oni miejsca, związane z obecnością w Namysłowie czterech wspólnot religijnych. Mamy tu na myśli katolików, ewangelików, Żydów, a także mało znanej wspólnoty protestanckiej, czyli staroluteran.

Wycieczkę zakończyliśmy o godzinie 17:25 przy ulicy Szkolnej, pod budynkiem Izby Regionalnej. Wybudowana została ona w latach 1793-1794 jako szkoła ewangelicka, a obecnie stanowi obiekt wystawienniczo-edukacyjny.

Niespodzianka dla spacerowiczów

Na uczestników sobotnich wycieczek czekała dodatkowa atrakcja, którą bez wątpienia było wejście na wieżę Bramy Krakowskiej. Za tę możliwość serdecznie dziękujemy opiekującemu się zabytkiem Namysłowskiemu Ośrodkowi Kultury!

Nie zabrakło członków naszego stowarzyszenia

Wśród uczestników dzisiejszych wydarzeń znaleźli się całkiem licznie członkowie Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej. Za obecność dziękuję: Jolancie Król, Elżbiecie Magdzie, Mirosławowi Magdzie, Wacławowi Ocharskiemu, Maciejowi Oscendzie, Wiktorowi Sokołow, a także Katarzynie Ulbrych.

Fotorelacje z wydarzeń znajdziecie również na naszym Facebooku!

Autorzy fotografii: Elżbieta Magda, Mirosław Magda i Paulina Magda.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz