||

Pałac w Rychnowie

Pierwsze wzmianki o majątku ziemskim w Rychnowie pochodzą z 1273 roku. Nad całym kompleksem dominuje pałac wybudowany w trzeciej ćwierci XVIII wieku (w 1781 roku).

Swój obecny kształt w stylu neoklasycznym przybrał w latach 1906-1907. Przebudowano wówczas wnętrza, przekształcono elewację frontową dodając portyk, w elewacji ogrodowej dobudowany został taras. Na zachód od pałacu położony jest stary dwór dwukondygnacyjny z przełomu XVI/XVII wieku. Inne zabytkowe obiekty to: stajnia z dwoma spichlerzami, dom ogrodnika oraz park.

Budynek barokowy, wzniesiony na rzucie prostokąta, z nieznacznymi ryzalitami na osiach. Murowany z cegły i otynkowany. Piętrowy, na piwnicach sklepionych kolebkowo. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, z trójosiowym, nieznacznie występującym dwupiętrowym ryzalitem, poprzedzonym nowszym portykiem z balkonem na wysokości piętra. Ryzalit oraz przybudówka od zachodu, zwieńczone neobarokowymi szczytami wolutowymi. Elewacja ogrodowa powtarzająca układ frontowej z ryzalitem zwieńczonym niskim trójkątnym przyczółkiem, oraz poprzedzonym tarasem. Podziały ścian lizenami i płycinami w tynku. Układ wnętrz dwutraktowy, niemal całkowicie przekształcony. Dach mansardowy z nowszymi lukarnami; nad facjatkami i przybudówką, dachy siodłowe kryte dachówką”.

Fundatorem pałacu był Ernest Fryderyk von Wentzky. Po roku 1945 rezydencja mieściła m. in. przedszkole. Jeszcze niedawno budynek służył jako miejsce organizacji ślubów, konferencji oraz imprez okolicznościowych.

Od kilku lat trwają prace nad przystosowaniem obiektu do pełnienia roli centrum hotelowo-rekreacyjnego. Patrząc na wizualizację, która prezentuje nam pałac w Rychnowie po zakończonym remoncie, można dojść do wniosku, że celem końcowym jest przywrócenie elewacji do stanu sprzed przebudowy, która miała miejsce w latach 1906-1907.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz