|||||

2 etap Rajdu Ziemi Bierutowskiej

Dokładnie w tydzień po pierwszej wyprawie nadszedł czas na drugi etap Rajdu Ziemi Bierutowskiej.

Start rajdu miał miejsce o godzinie 9:30 z Placu Wolności. Podobnie jak tydzień temu, zanim dotarliśmy do celu wyjazdu odwiedzaliśmy znajdujące się po drodze zabytki. Tym razem były to dawne majątki ziemskie w Jakubowicach, Pągowie i Pszenicznej oraz elektrownia wiatrowa Pągów. Na tym etapie naszym przewodnikiem był kolega Antoni Płócieniczak. Dzięki niemu udało nam się zajrzeć do zabytkowej gorzelni z płatkarnią w Pszenicznej.

Po dotarciu do Bierutowa skierowaliśmy się do lokalnej placówki muzealnej – Domu Ziemi Bierutowskiej. Tam czekał już na nas pan Zygmunt Fedyk, który zaprosił nas do wnętrza obiektu. Prezentowana jest w nim wystawa licznych przedmiotów codziennego użytku, którymi dawniej posługiwali się mieszkańcy miasteczka.

Następnie przyszła pora na spacer po Bierutowie. Razem z panem Zygmuntem przemierzaliśmy uliczki tej niewielkiej miejscowości. Wśród jej największych zabytków wymienić należy przede wszystkim: zamek, kościoły (gotycki św. Katarzyny, neogotycki św. Józefa oraz ruinę kościoła cmentarnego Świetej Trójcy), synagogę i zachowane fragmenty murów obronnych.

Spośród członków TPNiZN udział w rajdzie wzięli: Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda, Antoni Płócieniczak, Błażej Sobaszek i Alicja Szulakowska.

Autorzy fotografii: Mateusz Magda i Błażej Sobaszek

Rajd Ziemi Bierutowskiej, etap 1

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz