||||||

Operacja Brzezinka

Pod „kryptonimem” Operacja Brzezinka odbył się nasz drugi w tym roku rajd rowerowy. Jego celem była jedna z dwóch miejscowości gminy Namysłów, której do tej pory nie udało nam się odwiedzić.

W drodze do Brzezinki

Na trasę rajdu wystartowaliśmy z placu pod Grzybkiem w Namysłowie. Do Brzezinki prowadziła nas ona przez Stare Miasto, Kamienną, Michalice, Bukowę Śląską, Baldwinowice i Głuszynę. Jak to często bywa, pierwszy przystanek urządziliśmy w Bukowie Śląskiej. W tamtejszym sklepie uzupełniliśmy zapasy, a także wykonaliśmy grupowe fotografie przy zabytkowej figurze św. Jana Nepomucena.

Relikty dawnej granicy

Ponieważ nasza trasa częściowo przebiegała wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, to minęliśmy kilka dawnych posterunków celnych. Przy budynkach znajdują się upamiętniające ten fakt tablice informacyjne. Powstały w wyniku działań drugiego z namysłowskich stowarzyszeń regionalnych – Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej. Część z nas w pobliżu tzw. „Smyka” skręciła nieco z trasy rajdu, aby na chwilę znaleźć się również w gminie Rychtal. Należy ona obecnie do powiatu kępińskiego w województwie wielkopolskim.

U celu wycieczki

W Brzezince zatrzymaliśmy się przy dawnym majątku ziemskim. Do dziś przerwały dworek i spichlerz folwarczny, obecnie poddawane pracom remontowym. Po drugiej stronie drogi znajduje się dawna rządcówka – jej zdjęcie z lat 30. umieściliśmy w nagłówku relacji. Cieszą oko nowe pokrycia dachowe wszystkich zabytkowych budynków.

Dołączyli też do nas Krzysiek i Justyna – nasz stowarzyszeniowy kolega i jego małżonka, na co dzień mieszkający w Brzozowcu. Ot zbieżność nazw obu „brzozowych” miejscowości gminy Namysłów.

Ten pierwszy deszcz…

Trasa powrotna z Brzezinki do Namysłowa wiodła częściowo drogami województwa dolnośląskiego. Symbolicznie wjechaliśmy do Trębaczowa, za to w Gronowicach i Dalborowicach nieco zmokliśmy (pierwszy raz, a był to nasz 24 wyjazd!). Dalsza droga prowadziła nas bez przeszkód przez Pawłowice Namysłowskie, Idzikowice, Jakubowice (krótki przystanek regeneracyjny oraz odwiedziny w ośrodku jeździeckim), Wilków i Ligotkę do Namysłowa.

Z powrotem w Namysłowie

Finałem dzisiejszego rajdu Operacja Brzezinka był grill, który odbył się w Namysłowie przy ulicy Wierzbowej. Tym razem gościliśmy u naszego Wiceprezesa Łukasza Ocharskiego. Był to czas na posilenie się i regenerację sił, a także planowanie naszych kolejnych wyjazdów. Zdradzić możemy tyle, że już teraz zapraszamy Was na Operację Brzozowiec!

Spośród członków TPNiZN udział w rajdzie wzięli: Adam Komarnicki, Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Henryk Skiba i Krzysztof Troszczyński. Po raz kolejny towarzyszyli nam koledzy Jacek, Kazik i Zdzisław z Rowerowego Patrolu, Mietek i Władek z Klubu Emeryta w Pokoju1, Marek z Opolskiego Klubu Turystyki Rowerowej Rajder, a także Justyna, Mieczysław, Miłosz i Roman.

Autorzy fotografii: Mateusz Magda, Mirosław Magda, Opolski Klub Turystyki Rowerowej Rajder

Fotorelacja z rajdu Operacja Brzezinka znajduje się także na naszym Facebooku oraz na profilu „Opolskiego Rajdera„.

Poprzedni wyjazd – VII Wiosenny Rajd Rowerowy

1 Podczas grillowej integracji uczestników rajdu na ręce Prezesa Mateusza Magdy trafiła deklaracja członkowska, złożona przez pana Mieczysława Misterkiewicza. Tego samego dnia przyjęty został on w szeregi Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej. Pan Władysław Kołodziej dołączył do nas kilka miesięcy później – 7 sierpnia 2022 r.

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz