||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #45

W poprzednim artykule opisaliśmy najpospolitszą polską jaskółkę – dymówkę (Hirundo rustica). Dziś pora na prezentację sylwetek jej rzadszych kuzynek. Dzisiejszymi bohaterkami są oknówka (Delichon urbicum) i brzegówka (Riparia riparia).

Przeciwieństwa

Ptaki te łatwo odróżnić po upierzeniu – oknówki są czarno-białe z dodatkiem szarości (o tym jak odróżnić ją od dymówki pisaliśmy poprzednio), zaś nieco mniejsze brzegówki brunatno-białe. Kolejną różniącą je cechą jest zamieszkiwane środowisko, dla pierwszych jest to zazwyczaj bezpośrednie sąsiedztwo człowieka. Oknówka gniazda buduje bowiem głównie na zewnętrznych ścianach budynków mieszkalnych. Brzegówka wykorzystuje zaś do tego wszelkie krzywizny terenu – skarby, urwiska, rowy, żwirowiska, wyrobiska. W miejscach tych tworzy złożone często z setek wykopanych przez siebie norek kolonie.

Jaskółki brzegówki (fot. Andy Morffew, Wikimedia Commons)

Podobieństwa

Obie opisywane jaskółki składają 4-6 jaj o czysto białej barwie, których wysiadywanie trwa do 16 dni. Pisklęta opuszczają rodzinne gniazda i norki po 3-4 tygodniach, przez kolejne dni będąc dokarmiane przez rodziców. W wypadku przystąpienia przez dorosłe ptaki do kolejnego lęgu, starsze rodzeństwo zajmuje się dokarmianiem wyklutych piskląt.

Pożywienie obu gatunków stanowią chwytane w locie owady. Z tego powody w Polsce spotkać można je jedynie wiosną i latem, od kwietnia do września. Oknówki najpospolitsze są w Polsce północnej, zaś brzegówki w rzecznych dolinach środkowo-wschodniej części kraju.

Oknówki gniazdujące przy ul. Krakowskiej w Opolu (fot. Łukasz Berlik)

Prosimy o Wasze fotografie!

Czekamy na Wasze propozycje kolejnych bohaterów naszej serii, zachęcamy również do przesyłania fotografii, dokumentujących Wasze obserwacje ornitologiczne 🙂

Autorzy fotografii: Łukasz Berlik, Andy Morffew, Andreas Trepte

Poprzedni: Ptaki Ziemi Namysłowskiej #44

Brzegówka (fot. Andreas Trepte, Wikimedia Commons)

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz