||||

Miasto-Muzeum. Rynek w Namysłowie

Za nami drugi tegoroczny spacer miejski. Jednocześnie była to pierwsza wycieczka z serii Miasto-Muzeum. Na początek zapoznaliśmy się z namysłowskim rynkiem, historią ratusza i otaczających go kamieniczek.

Ideą nowej serii miejskich spacerów historycznych jest ukazanie Namysłowa jako muzeum. Jego eksponatami są zachowane w miejskiej przestrzeni zabytki. Nie zapominamy również o zbiorach utraconych, czyli budynkach, które nie przetrwały do naszych czasów.

Rynek był oczywistym wyborem jako miejsce inaugurujące nowy cykl. Na wspólne zwiedzanie wyruszyliśmy spod zabytkowej neorenesansowej fontanny. Jej powstanie datuje się na okolice roku 1914. Tuż obok znajduje się namysłowski ratusz, swoją historią sięgający roku 1374.

W dalszej części spaceru omawiane były losy i dawne przeznaczenie kamieniczek mieszczańskich. Otoczony nimi był i w pewnym stopniu nadal jest główny plac miejski. Do dziś zachowało się 16 spośród 31 tego obiektów, także w porównaniu do stanu przedwojennego to zaledwie niemal połowa. Aż 12 to budynki znajdujące się w północnej pierzei rynku, kolejne cztery odnajdziemy po stronie południowej.

Wycieczkę zakończyliśmy w Cafe Stefanek, przeglądając przygotowane specjalnie na ten cel dawne wizerunki rynku w Namysłowie. Na szczęście utrwalono je na starych pocztówkach i fotografiach. Kilka przykładów z przełomu XIX i XX wieku prezentujemy poniżej.

Spośród członków TPNiZN udział w wydarzeniu wzięli: Czesław Kowalczyk, Mateusz Magda i Mirosław Magda.

Autor fotografii: Mirosław Magda

Źródło ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN

Poprzednia wycieczka po Namysłowie: Charytatywny spacer miejski

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz