Namysłów z dreszczykiem
We współpracy z Namysłowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowaliśmy kolejny spacer miejski. Odbył się on pod hasłem „Namysłów z dreszczykiem. Gdy zapadnie mrok, na wycieczkę kieruj krok„.
Tym razem była to wieczorna wędrówka po naszym mieście, okraszona historiami z mrocznej oraz kryminalnej przeszłości naszego miasta. Wystartowaliśmy o godzinie 16:30 spod namysłowskiego ratusza, gdzie uczestnicy wysłuchali opowieści o miejscach, w których wykonywano niegdyś egzekucje oraz zadawano kary cielesne.
Przy Bramie Krakowskiej czekał już na nas kat miejski wraz ze swoją pomocnicą. Zostaliśmy przez nich zamknięci w wieży, zaś przewodnika spotkał smutny los skazańca, o chlebie i wodzie osadzonego w lochu głodowym. Były to jednak złe miłego początki, gdyż kat przyjął nas w swoich progach nader gościnnie, chętnie opowiadając o Bramie Krakowskiej, jak również o swojej pracy.
Po uwolnieniu spacerowaliśmy szlakiem miejsc, w których niegdyś popełniano przestępstwa, a także dokonywano pochówków. Uczestnicy poznali również opowieści o namysłowskim bractwie pogrzebowym, nieudanej próbie podpalenia miasta oraz historię św. Jana Nepomucena, utopionego w praskiej rzece Wełtawie. Nie obyło się bez legendy o skarbie, ukrytym w jednym z filarów wewnątrz kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.
Zajrzeliśmy również do wnętrza Izby Regionalnej, pod której posadzką pochowano trzech zasłużonych mieszkańców Namysłowa. Z kolei przy Izbie Techniki Młynarskiej uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, dlaczego profesja młynarza była niegdyś niebezpiecznym zawodem.
Za uczestnictwo w dzisiejszym wydarzeniu dziękujemy osiemnastce spacerowiczów. Wśród nich znalazła się szóstka członków naszego stowarzyszenia: Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Jacek Kondracki, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Paulina Magda oraz Lidia Mizera.
Autorki fotografii: Elżbieta Magda i Paulina Magda.
Na kolejny historyczny spacer po Namysłowie zaprosimy Was pod koniec roku. Podczas Świąt Bożego Narodzenia wędrować będziemy po naszym mieście spalając nadmiar kalorii. Z kolei w okolicach Sylwestra i Nowego Roku symbolicznie przejdziemy z roku 2024 do roku 2025.
Zachęcamy do komentowania i udostępniania tego wpisu, a także do wspierania codziennej działalności naszego stowarzyszenia. Można to zrobić np. zapraszając działaczy TPNiZN na wirtualną kawę – https://buycoffee.to/tpnizn