Wiosenny spacer z historią Namysłowa w tle
Za nami „Historyczny spacer po Namysłowie„, który w sobotnie popołudnie zgromadził 17 uczestników, w tym siódemkę członków naszego stowarzyszenia.
Nasz drugi tegoroczny spacer historyczny wystartował o godzinie 16:00 spod fontanny, znajdującej się na namysłowskim rynku. To tradycyjne miejsce startów organizowanych przez TPNiZN wycieczek od kilku miesięcy położone jest „po sąsiedzku” z biurem stowarzyszenia, funkcjonującym w ratuszu.


Zbiórka uczestników wycieczki miała miejsce przy fontannie na rynku w Namysłowie.
Śladami zabytków
Tym razem wędrowaliśmy śladami namysłowskich zabytków, a także związanych z nimi historii. Na trasie znalazły się zarówno obiekty sakralne, czyli kościoły: pofranciszkański św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alcántary oraz farny św. Apostołów Piotra i Pawła, zakłady przemysłowe: browar i Izba Techniki Młynarskiej, budowle obronne: Brama Krakowska oraz zespół miejskich fortyfikacji, wreszcie obiekty użyteczności publicznej: ratusz, poczta oraz dworzec.



Na trasie wycieczki zapoznaliśmy się m. in. ze stanem remontu kościoła pofranciszkańskiego, wnętrzami Izby Techniki Młynarskiej, jak również z historią powstania kościoła farnego.
Ostatnim przystankiem na trasie spaceru był skwer Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, położony w sąsiedztwie poczty oraz dworca kolejowo-autobusowego. W tym miejscu opowiedzieliśmy również o charakterystycznym w tym miejscu podwójnym ciągu średniowiecznych murów miejskich.


Wycieczka zakończyła się na skwerze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zamkowy debiut
Dzisiejsza wycieczka stanowiła przewodnicki debiut kolegi Mirosława Magdy. Na dziedzińcu namysłowskiego zamku opowiedział nam on o dziejach tej sięgającej swoją historią czasów średniowiecznych warowni. Na przestrzeni wieków rezydowali tu piastowscy książęta, namiestnicy władców Czech, a także krzyżaccy komturowie. Obecnie zamek stanowi własność Browaru Namysłów i nie jest dostępny dla zwiedzających.


O historii zamku w Namysłowie opowiedział nam Mirosław Magda.
Kilka słów podziękowania
Za udostępnienie nam dziedzińca zamkowego, na którym powstała pamiątkowa fotografia uczestników wydarzenia, dziękujemy Browarowi Namysłów. Z kolei za niespodziewane umożliwienie zwiedzenia Izby Techniki Młynarskiej podziękowania kierujemy również do Namysłowskiego Ośrodka Kultury.
Spośród członków Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej udział w wydarzeniu wzięli: Ewa Adamska, Beata Bronkowska, Jacek Kondracki, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda oraz Lidia Mizera. Koleżankom i kolegom, jak również pozostałym osobom, które w sobotnie popołudnie znalazły czas na wspólną wędrówkę po naszym mieście, serdecznie dziękujemy!
Już teraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nas wydarzeniach. Najbliższa okazja już jutro. O godzinie 10:00 startujemy bowiem na trasę X Wiosennego Rajdu Rowerowego.


Dziękujemy Browarowi Namysłów oraz Namysłowskiemu Ośrodkowi Kultury za dodatkowe atrakcje na trasie wycieczki.
Autorzy fotografii: Elżbieta Magda i Mirosław Magda.
Fotorelację z wycieczki znajdziecie również na naszym Facebooku
Zachęcamy również do wspierania codziennej działalności naszego stowarzyszenia. Możecie to zrobić na przykład zapraszając działaczy TPNiZN na wirtualną kawę – https://buycoffee.to/tpnizn . Istnieje również możliwość przekazania na naszą rzecz 1,5% podatku (szczegóły na grafice poniżej).

Tegoroczny sezon wycieczkowy zainaugurowaliśmy spacerem „Kryminalne dzieje Namysłowa„.