||

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #8

Pora na rozwiązanie zagadki, w której poprosiliśmy Facebookowiczów o rozpoznanie zwierzęcia przedstawionego na fotografii. Gratulujemy pani Agnieszce Kuchczyńskiej, która trafnie zidentyfikowała je jako jenota.

Krewny lisa, wilka i szakala

Jenot azjatycki (Nyctereutes procyonoides), choć z wyglądu najbardziej przypomina szopa pracza, to tak naprawdę jest jednym z czterech występujących w Polsce przedstawicieli rodziny psowatych(obok lisa rudego, wilka szarego i szakala złocistego).

Przybysz z Dalekiego Wschodu

Jenoty nie są jednak naszym rodzimym gatunkiem. Pierwotnie zamieszkiwały Daleki Wschód (głównie Chiny i Japonię, skąd jako zwierzęta futerkowe trafiły najpierw do ZSRR, a następnie do krajów Europy Środkowej i Skandynawii. Uciekinierzy z hodowli łatwo aklimatyzowali się w nowych środowiskach (na zachodzie Europy dotarły aż do Francji.

W Polsce pierwsze dzikie jenoty obserwowano w roku 1955 w Białowieskim Parku Narodowym, a zwierzęta hodowlane pojawiły się u nas dopiero 4 lata później. Z czasem ssaki te skolonizowały obszar całego kraju, zasiedlając również lasy Ziemi Namysłowskiej, głównie jej bardziej lesistej, południowej części.

Jak rozpoznać jenota?

Jenot jest zwierzęciem o długości ciała wahającej się od 50 do 70 cm. Samice są często większe od samców, u których obserwuje się z kolei dłuższe ogony. Puszyste futro jenota ma barwę szarą, z ciemną pręgą na grzbiecie. Po bokach głowy wyrastają im pasma włosów, zwane bokobrodami.

Siedliskiem jenotów są głównie duże kompleksy leśne, ale można je spotkać również w mniejszych zadrzewieniach. Preferują tereny podmokłe. To ssaki drapieżne, urozmaicające swoją dietę pokarmem roślinnym. Żywią się gryzoniami, jajami i pisklętami ptaków, ślimakami i owadami. Nie gardzą owocami. Aktywne są głównie nocą, dni spędzają w norach lub dziuplach, a nawet w stogach słomy. Wykorzystują stare nory lisów i borsuków.

Zimą sen, wiosną amory

Jenoty to jedyne psowate, które zapadają w sen zimowy. Po przebudzeniu następuje ruja, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. W miocie przychodzi na świat od pięciu do siedmiu młodych, początkowo ślepych, głuchych i nagich. Opiekę nad potomstwem sprawują oboje rodzice.

W naszym kraju jenot azjatycki jest zwierzęciem łownym, na które polować można przez cały rok. Zwierzę jest mało agresywne, spotyka się oswojone jenoty, będące zwierzętami domowymi. W kontakcie z dzikimi osobnikami warto jednak zachować ostrożność, mając na uwadze wściekliznę.

Źródło fotografii: Zasoby portalu Wikimedia Commons

Literatura: 1. Jenot azjatycki, [w:] https://pl.wikipedia.org/wiki/Jenot_azjatycki, [dostęp: 15 IX 2023 r.].

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #7

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz