||

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #7

Zając szarak to jeden z trzech żyjących w Polsce przedstawicieli rzędu zajęczaków. W naszym kraju spotkać można również zająca bielaka oraz królika europejskiego.

Coraz mniej liczny

Zając szarak (Lepus europaeus) występuje w prawie całej Europie (nie spotyka się go m. in. w Portugalii, Irlandii oraz Norwegii) oraz w dużej części Azji. Polska populacja gatunku wynosi niewiele ponad 500 tysięcy osobników i niestety systematycznie maleje. Powodami takiego stanu rzeczy są m. in. wzrost populacji lisa rudego i ptaków drapieżnych, mechanizacja rolnictwa, wypadki drogowe, a także polujące na zające zdziczałe psy i koty.

Zające i zajączki

Zające dożywają na wolności nawet 13 lat, ale przeciętna długość ich życia wynosi 5 lat. Ciąża u tego gatunku trwa 1,5 miesiąca. W ciągu roku samica (kocica) rodzi zazwyczaj trzy mioty, liczące po 1-2 zajączki (kocięta). Są one w chwili przyjścia na świat całkowicie rozwinięte i pokryte gęstą sierścią. Odchodząc się pożywić, matka pozostawia młode ukryte w gęstej trawie (w tzw. kopnach lub kotlinkach) – nie należy ich uważać za osierocone lub porzucone.

Mieszkaniec pól i łąk

Zając ten jest gatunkiem typowo stepowym – spotkać można go przeważnie na obszarach rozległych pól, suchych łąk i położonych nieopodal ich młodnikach. Rzadko pojawia się w lasach, nie preferuje też terenów podmokłych i bagiennych. Zimą, w poszukiwaniu pokarmu, stada zajęcy zapuszczają się często do sadów, w poszukiwaniu opadłych na ziemię owoców.

Nocny roślinożerca

Wiosną i latem szaraki żywią się nadziemnymi częściami roślin – liśćmi, łodygami i kwiatami. Jesienią zjadają korzonki i inny znajdowany pod ziemią pokarm roślinny. Zimą obgryzają gałązki i korę drzew. Pożywienie zdobywają w ciągu nocy.

Łowny w listopadzie i grudniu

Zając szarak jest w Polsce gatunkiem łownym, z wyznaczonym okresem ochronnym. Polować można na nie w okresie od 1 listopada do 31 grudnia. W wypadku prowadzenia odłowu sezon łowny wydłuża się do 15 stycznia.

Źródło fotografii: Zasoby portalu Wikimedia Commons.

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #6

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Jeden komentarz