||

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #6

Jeż jest zwierzęciem powszechnie znanym, nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że w Polsce żyją dwa gatunki tych pożytecznych ssaków – jeż zachodni oraz jeż wschodni. To przez nasz kraj, a także przez Czechy, Austrię i Słowenię, przebiega granica współwystępowania obu gatunków.

Jak odróżnić jeża zachodniego od wschodniego?

Oba gatunki najłatwiej odróżnić po kolorze futra na brzuchu – jeże zachodnie (Erinaceus europaeus) mają spód ciała brązowy, zaś jeże wschodnie (Erinaceus roumanicus) biały. Te drugie są również nieco mniejsze.

Po lewej: jeż zachodni. Po prawej: jeż wschodni (Wikimedia Commons).

Kolczasty sojusznik leśnika, rolnika i ogrodnika

Żyjące w Polsce jeże preferują podobne siedliska – lasy o bogatym podszycie, polne zarośla, parki i ogrody. Są jednymi ze zwierząt, które hibernują, czyli zapadają w sen zimowy. Charakterystyczną cechą jeży są kolce – chroniące je przed polującymi na nie drapieżnikami. Dorosły jeż posiada około 5 000 kolców.

Jeż zachodni (Wikimedia Commons).

Co tam jabłka, dajcie węża!

Pokarm jeży składa się głównie z pokarmu zwierzęcego. Żywią się m. in. ślimakami, dżdżownicami, szarańczakami i chrząszczami. Zdarza się również, że polują na żaby, jaszczurki, a nawet węże. Jesienią, w okresie poprzedzającego zapadnięcie w sen zimowy gromadzenia substancji odżywczych, zjadają również opadłe z drzew i krzewów owoce.

Jeż wschodni (Wikimedia Commons).

Uwaga na jeża!

Duże zagrożenie dla wędrujących w poszukiwaniu pożywienia oraz zimowych schronień jeży stanowią samochody i inne pojazdy drogowe. Coraz częściej, z myślą o ochronie jeży oraz innych małych zwierząt, pod jezdniami budowane są specjalne tunele. Znaki drogowe, informujące o obecności jeży, umieszcza się również przy drogach osiedlowych.

Tablice ostrzegające kierowców przed obecnością jeży. Wrocławskie osiedle Muchobór Mały (fot. Mateusz Magda).

Źródło fotografii: Zasoby portalu Wikimedia Commons. Fotografie tablic informacyjnych wykonał Mateusz Magda.

Literatura: 1. W. Serafiński, Ssaki Polski, Warszawa 1965, s.16-17; 2. Jeż wschodni, [w:] https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BC_wschodni, [dostęp: 12 I 2024 r.]; 3. Jeż zachodni, [w:] https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BC_zachodni, [dostęp: 12 I 2024 r.].

Ssaki Ziemi Namysłowskiej #5

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz