||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #19

Egzotycznie ubarwiona żołna (Merops apiaster) jest ptakiem, którego z pewnością niewielu z nas widziało na własne oczy. Na chwilę obecną nie posiadamy informacji na temat tego, czy aktualnie żołny spotkać można na obszarze naszego powiatu. Niemniej, mając na uwagę wzrost polskiej populacji ptaka, uznaliśmy, że warto spojrzeć perspektywicznie i ich sylwetkę Państwu zaprezentować.

Czy żołna to w Polsce pospolity gatunek?

Sygnały o koloniach docierały jednak do nas przez lata z różnych części Ziemi Namysłowskiej. Z roku 2011 pochodzą z kolei wzmianki (biegli w sztuce odnajdą je na portalu Namyslowianie.pl) o niewielkiej kolonii żołn, znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Namysłowa. Wydaje się, że ptaki powróciły do korzeni, bowiem pierwsze na ziemiach polskich lęgi żołn miały miejsce pod Oławą w roku 1792. Obecnie najwięcej par żyje w południowo-wschodniej Polsce (ostatnio upodobały sobie zwłaszcza Góry Świętokrzyskie), powoli kolonizując inne części kraju, w tym Dolny Śląsk. Łączna ilość polskich żołn szacowana jest obecnie na nieco ponad 250 par.

Gdzie żyją żołny?

Europejskie i azjatyckie żołny zamieszkują obszar w pasie rozciągającym się od Portugalii po Mongolię. Zimują w położonej na południe od Sahary części Afryki. Osobna, nieprzelotna populacja tych ptaków żyje w Republice Południowej Afryki.

Jak rozpoznać tego ptaka? Czy żołna ma w Polsce krewnych?

Żołnę rozpoznać można po jej wielobarwnym upierzeniu. Ich cechami charakterystycznymi są również długie dzioby i pióra ogonowe. Najbliższymi jej żyjącymi w Polsce krewnymi są równie kolorowe kraski (Coracias garrulus) oraz zimorodki (Alcedo atthis).

Jak wygląda życie rodzinne żołn?

Siedliska żołn stanowią wysokie, piaszczyste urwiska, w których zakładają one norki. Mają one długość sięgającą do 2 metrów. W połowie czerwca samice składają w norkach 5-6 jaj, z których po upływie trzech tygodni klują się pisklęta. Młode usamodzielniają się po upływie miesiąca, będąc gotowe do odbycia jesiennej wędrówki na południe.

Czym się żywią?

Dieta tego niewielkiego (długość ciała około 23 cm) ptaka jest równie ciekawa co jego upierzenie i miejsce, w którym wychowuje pisklęta. Żołny żywią się bowiem owadami, które chwytają w locie. Obok motyli, szarańczaków i chrząszczy, są to również jadowite pszczoły i osy.

Autor fotografii: Dariusz Pawłowski

Literatura: 1. J. Sokołowski, Ptaki Polski, Warszawa 1979; 2. Trendy liczebności ptaków w Polsce (red. D. Ochocińska i T. Chodkiewicz), Warszawa 2018. 

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #18

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz