|||

Kryminalne dzieje Namysłowa – średniowiecze

Już za nami ostatnie w tym roku wydarzenie, zorganizowane przez nasze stowarzyszenie. Był to miejski spacer historyczny, który zainaugurował nową serię wycieczek pt. „Kryminalne dzieje Namysłowa„.

Tym razem przenieśliśmy się w czasie do epoki średniowiecza. Podczas spaceru jego uczestnicy dowiedzieli się tego, jakie kary czekały na XV-wiecznych przestępców, za popełniane na terenie naszego miasta występki.

Na trasę spaceru wyruszyliśmy spod fontanny, znajdującej się w sąsiedztwie namysłowskiego ratusza. Miejsce zbiórki było nieprzypadkowe. Kilkanaście lat temu, podczas prowadzonych w czasie przebudowy nawierzchni rynku prac archeologicznych, odkryto w tym miejscu relikty średniowiecznego pręgierza. Nieopodal znajduje się współczesna kopia tego urządzenia, służącego niegdyś do zadawania różnego rodzaju kar cielesnych, a także do publicznego ośmieszania skazańców. Sam rynek był, co godne uwagi, miejscem, w którym odbywały się sądy, również tu przeprowadzano egzekucje. Były to wydarzenia stanowiące z pewnością swoistą „rozrywkę” dla znużonych codziennością mieszczan.

A okazji ku temu było z pewnością niemało. Nasi dzisiejsi bohaterowie „gardłem” płacili przed wiekami za: zabójstwo (niejaki Molischen), awanturnictwo (rycerz Hans Baruth), fałszerstwo (Andreas Penchewitz) i… gadulstwo (rajca Hensel Kleinschneider). W dawnym Namysłowie dochodziło również do podpaleń, pobić, rabunków, zaniedbywania obowiązków, popadania w długi…

Naszym przewodnikiem był kierownik Sekcji Historycznej TPNiZN Mateusz Magda, na co dzień pracownik Muzeum Miejskiego Wrocławia. Za udział dziękujemy wszystkim uczestnikom. Wśród dzisiejszej publiczności już tradycyjnie dostrzec można było znajome twarze, a także osoby, które towarzyszyły nam po raz pierwszy.

Podsumowując, w wydarzeniu wzięło udział łącznie 20 osób, w tym piątka członków naszego stowarzyszenia (Paweł Czuczwara, Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda i Wiktor Sokołow). Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność na dzisiejszym spacerze.

Na kolejną wycieczkę z serii „Kryminalne dzieje Namysłowa” zaprosimy Was już w Nowym Roku 2024. O terminie powiadomimy z wyprzedzeniem.

Autor fotografii: Mirosław Magda.

Poprzednia wycieczka: Historyczny spacer po Namysłowie

Loading

Podobne wpisy