||||

Miasto czterech wyznań

W dzisiejszym spacerze historycznym „Miasto czterech wyznań” udział wzięło sporo, bo aż 18 uczestników. Niestraszna była im jesienna pogoda, w nagrodę zdobyli sporą dawkę wiedzy na temat naszego miasta.

Naszą sobotnią wędrówkę rozpoczęliśmy na skwerze Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyliśmy ją z kole na namysłowskim rynku, w pobliżu kamienic, stanowiących niegdyś własność żydowskiej rodziny Bielschowskych.

Pomimo dokuczającego nam na trasie spaceru deszczu udało nam się odwiedzić wszystkie zaplanowane punkty. Zatrzymywaliśmy się przy zabytkowych kościołach parafialnych, ale także w miejscach gdzie dawniej znajdowały się świątynie, szkoły i przedszkola, funkcjonujące na potrzeby różnych wyznań.

Uwagę zwróciliśmy też na namysłowskie kamienice, m. in. tę przy ulicy Ludwika Waryńskiego 3. Na jej elewacji znajduje się odzyskana po kradzieży sprzed kilku lat rzeźba Świętej Rodziny. Jest to powstałe w latach 30. XX wieku dzieło brzeskiego artysty o nazwisku Dziubek.

Spośród członków TPNiZN udział w wydarzeniu wzięli: Elżbieta Magda, Mateusz Magda, Mirosław Magda, Łukasz Ocharski, Antoni Płócieniczak i Michał Wilczak.

Autorzy fotografii: Mirosław Magda i Antoni Płócieniczak

Fotorelacja ze spaceru również na naszym Facebooku

Poprzedni spacer: Miasto-Muzeum. Ulice Krakowska i Obrońców Pokoju

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz