Kościół Oczyszczenia NMP w Bukowiu
W centrum miejscowości Bukowie (przy ulicy Klonowej) znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny. 26 maja 1964 r. wpisany został on do Rejestru Zabytków Województwa Opolskiego pod numerem 908/64.
Jedno święto, trzy określenia
Wezwanie tego kościoła związane jest ze świętem Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwanym również dniem Matki Boskiej Gromnicznej. To symbolicznie zamykające okres Bożego Narodzenia święto (jest to ostatni dzień śpiewania kolęd, z kościołów znikają choinki, a także inne świąteczne dekoracje) obchodzone jest 2 lutego. W trwającym roku 2025 dzień ten przypadł w niedzielę.
Kościół w Bukowiu: historia budowli
Data powstania kościoła w Bukowiu nie jest dokładnie znana, ponieważ nie zachowały się archiwalia na ten temat. Najstarsze zapiski z jego historii pochodzą z przełomu XV i XVI wieku i informują o przedłużeniu (o dwa przęsła), a także podwyższeniu świątyni. Datowanie na okres schyłkowego gotyku potwierdza zastosowanie konstrukcji charakterystycznej dla północnego Śląska, ze współwystępowaniem cegły, a także kamienia polnego.


Po lewej fotografia sprzed ponad 60 lat (fot. Marian Kornecki), po prawej widok współczesny (fot. Beata Bronkowska).
W 1592 roku, w konsekwencji rozwijającej się na Śląsku reformacji, świątynię przejęli protestanci. Rok 1611 w historii tego kościoła to kolejna przebudowa, a także dobudowanie wieży. Inwestycję przeprowadzono zapewne w związku z przejęciem budynku przez katolików. Rok 1707 to ponowne oddanie świątyni protestantom, w których rękach pozostała aż do roku 1945. W roku 1866 dach kościoła pokryty był gontem, posiadał on również wieżę, która była obita blachą. W wieży znajdowały się wówczas trzy dzwony. Remont kapitalny kościoła przeprowadzono w 1936 roku, natomiast w 2010 roku świątynię gruntowanie odnowiono. Wymieniono wówczas pokrycie dachu, rynny i rury spustowe, wykonano izolację fundamentów, pomalowano także wnętrza i wieżę kościoła.
Warto pamiętać o tym, że Bukowie (do 1945 r. Buchwald) stało się częścią powiatu namysłowskiego dopiero 1 stycznia 1955 r. Wcześniej wieś należała do powiatu oleśnickiego.


Bukowie (do 1945 r. Buchwald) na dawnej pocztówce (zasoby portali Ebay oraz polska-org.pl).
Na uwagę w świątyni zasługują:
- późnorenesansowy ołtarz główny z namalowaną sceną Ostatniej Wieczerzy (XVI/XVII w.), odrestaurowany w roku 2016,
- barokowa chrzcielnica (XVIII w.),
- drewniany chór muzyczny (XVII/XVIII w.),
- obrazy „Umycie Nóg” i „Adoracja Dzieciątka” (XVII/XVIII w.),
- warty uwagi jest również mosiężny pająk (rodzaj żyrandola, XVIII w.).


Po lewej zabytkowa barokowa chrzcielnica, po prawej obraz „Umycie nóg” (fot. Marian Kornecki).
Kościół w Bukowiu jako centrum parafii
Kościół w Bukowiu od 1983 r. stanowi centrum parafii rzymskokatolickiej. Wcześniej stanowił filię parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie. Administracyjnie Parafia Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny jest jedną z dziewięciu jednostek organizacyjnych Dekanatu Oleśnica Wschód, stanowiącego część Archidiecezji Wrocławskiej. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Bukowie, ale również Pągów i Pszeniczną, tak więc jej świątynią filialną jest kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Pągowie. Od roku 2008 proboszczem parafii jest ks. Andrzej Stefanów.



Na fotografii po lewej kościół przed pracami remontowymi (fot. Archidiecezja Wrocławska), w środku i po prawej stan bieżący (fot. Beata Bronkowska).
Źródła ilustracji: Fotografie autorstwa Beaty Bronkowskiej i Romana Szołdry; Archiwum Cyfrowe TPNiZN, zasoby Archidiecezji Wrocławskiej, a także portali Ebay oraz Wratislaviae Amici – polska.org.pl.
Literatura: 1. Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie (red. T. Chrzanowski, M. Kornecki), zeszyt 7 (powiat namysłowski), Warszawa 1965; 2. Z. Maliński, Wilków – zarys monografii gminy, Namysłów 2016; 3. Rzymskokatolicka parafia pw. Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny, [w:] https://www.archidiecezja.wroc.pl/parafia.php?id_dek=20&id_par=3, [dostęp: 3 III 2025 r.]; 4. Kościół Oczyszczenia NMP w Bukowiu, [w:] https://www.facebook.com/photo/?fbid=1803044843129363&set=a.567105740056619, [dostęp: 3 III 2025 r].

Zachęcamy do wspierania codziennej działalności naszego stowarzyszenia. Możecie to zrobić np. zapraszając działaczy TPNiZN na wirtualną kawę – https://buycoffee.to/tpnizn , a także przekazując na naszą rzecz 1,5% podatku.

2 komentarze