||

Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #13

W ramach 13 artykułu z serii poświęconej działalności namysłowskiego Towarzystwa Upiększającego przedstawimy Wam dziś kolejne fragmenty wspomnień Albrechta Haselbacha (1892-1979), które zawarte zostały w jego eseju pt. „Goldene Jugend in Namslau” („Złota Młodość w Namysłowie”).

W dalszej części swojego eseju Albrecht Haselbach relacjonuje:

(…) Sięgam wspomnieniami do czasów festynu Towarzystwa Upiększającego w 1902 r., z którym związana była następująca adnotacja w namysłowskiej kronice: „Tureccy posłowie przenocowali w Namysłowie, zmierzali bowiem do Starego Fryca” [potoczne, czasem pejoratywne określenie Fryderyka II Wielkiego, króla Prus w latach 1740–1786 – przyp. red.]. On [Stary Fritz, był to element zabawy – przyp. red.] zaprosił natomiast poselstwo do parku miejskiego, gdzie przy pomocy gości z Bolesławca (do 1945 r. Bunzelwitz) poprzebieranych w prawdziwe stroje z epoki, rozpalono ogniska i jak na Namysłów przystało – raczono się dużą ilością piwa. W końcu Namysłów miał najwyższe spożycie tego złocistego trunku na mieszkańca na całym świecie.

Największa wrzawa panowała jednak u strzelców: kiedy marszałek strzelców Tepper Jäschke wydał rozkaz: „Baczność! W tyyył zwrot! Cel… paaaaal!” było po wszystkim. (…)

(…) Dla nas, czwórki rodzeństwa, wizyty u rodziców mojej matki w Brzegu (do 1945 r. Brieg) przynosiły kolejne urozmaicenia. Ze względu na wysokie koszty budowy nowych mostów na północ od Brzegu nad zalewowym terenem Odry nie było połączenia kolejowego między Brzegiem a Namysłowem. Trzeba by było więc dojechać pociągiem z Namysłowa przez Oleśnicę (do 1945 r. Oels) i dworzec Wrocław-Nadodrze do Dworca Marchijskiego, a stamtąd do Dworca Górnośląskiego (później nazwanego Głównym). (…) Tylko z Dworca Głównego jeździły bowiem pociągi do Brzegu. (…)

A. Haselbach, Goldene Jugend in Namslau, [w:] http://www.namslau-schlesien.de/haselbach.pdf, [dostęp: 8 V 2023 r.].

To już niestety koniec dzisiejszego odcinka, ale nie naszego cyklu, poświęconego działalności Verschönerungsverein. W kolejnej odsłonie poznamy dalszy ciąg relacji, zawartej przez Haselbacha na łamach „Goldene Jugend in Namslau

Dworzec Marchijski we Wrocławiu. Do dziś zachował się fragment budynku, zobaczyć można go nieopodal również nieużytkowanego w pierwotnej funkcji Dworca Świebodzkiego

Źródła ilustracji: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, Zasoby portalu Wratislaviae Amici – polska-org.pl.

Następny: Namysłowskie Towarzystwo Upiększania Miasta #14

Park Północny, czyli dawny Stadt-Park. Fragment mapy typu Messtischblatt z przełomu XIX i XX wieku

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz