||

Ptaki Ziemi Namysłowskiej #1

Jednym z najbardziej interesujących ptaków, którego zaobserwować można na obszarze powiatu namysłowskiego, jest bez wątpienia orlik krzykliwy. Swoje gniazda na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w nadleśnictwach Namysłów, Brzeg oraz Kup, posiada obecnie około 15 par ptaków tego gatunku. Godne uwagi jest to, że pięć siedlisk znajduje się w granicach Nadleśnictwa Namysłów.

Co szósty żyje w Polsce

Orlik krzykliwy to obok orlika grubodziobego i orlika hinduskiego jeden z trzech przedstawicieli rodzaju Clanga. Jest on częścią dużej rodziny ptaków szponiastych. Należą do niej również m. in. orły, jastrzębie i sępy. W Polsce żyje obecnie około 2,5 tysiąca par orlików krzykliwych, zaś cała światowa populacja to mniej więcej 30 tysięcy ptaków tego gatunku. Jest to ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w kwietniu, na afrykańskie zimowiska odlatuje w sierpniu i wrześniu.

W zdrowym ciele zdrowe geny

Gniazda orlika krzykliwego znajdują się w lasach mieszanych lub liściastych, przeważnie na szczytach starych drzew. Populacja opolska zakłada je przede wszystkim na olszach czarnych i dębach szypułkowych. Nasz teren charakteryzuje się bardzo dużą, w przeciwieństwie do innych regionów występowania, przeżywalnością piskląt orlika, przekraczającą 80%. Bez wątpienia, ma to związek z wykształceniem się odpowiednich genów u łączących się w pary ptaków z odizolowanej populacji z Borów Stobrawskich.

Wytrawny piechur

Pożywienie tych ptaków stanowią głównie norniki (często stanowią aż 65% diety orlików) i inne gryzonie. Dietę uzupełniają gady, płazy, czy duże owady. Na inne ptaki zasadniczo nie poluje. Terenami łowieckimi orlików krzykliwych są łąki, pastwiska i pola uprawne. Dzięki długim nogom, sprawnie zdobywa pożywienie chodząc po ziemi.

Wymierający krewniak

Znacznie rzadszy jest w naszym kraju orlik grubodzioby (Clanga clanga). Na Bagnach Biebrzańskich żyje jedynie kilkanaście par tego gatunku, pojedyncze osobniki gniazdują w Puszczy Białowieskiej i na Lubelszczyźnie. Dzięki umieszczonym na nogach ptaków nadajnikom ornitolodzy poznali miejsce zimowania orlików grubodziobych znad Biebrzy. Chłodne miesiące spędzają one w afrykańskiej Zambii. Oba gatunki orlika mogą się ze sobą krzyżować i posiadać płodne potomstwo. Negatywną stroną tej sytuacji jest zmniejszanie się już i tak niewielkich szans na powstawanie nowych par orlików grubodziobych.

Źródło fotografii i ilustracji: Wikimedia Commons

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz