|||

Budynek gorzelni z płatkarnią w Pszenicznej

W czerwcowym artykule opisującym XIX-wieczny pałac w położonej na kresach powiatu namysłowskiego Pszenicznej wspomniałem inny z zabytków tej miejscowości. Jest to dawna gorzelnia, stanowiąca obecnie własność Gospodarstwa-Rolno-Nasiennego PAGRO sp. z. o. o. z siedzibą w Pągowie. Dzięki uprzejmości pana Antoniego Płócieniczaka (naszego stowarzyszeniowego kolegi z TPNiZN), udało nam się zwiedzić wnętrza budynku i poznać tajniki produkcji spirytusu.

Wchodząc do nieczynnej gorzelni ma się wrażenie podobne do odnoszonego we wnętrzu namysłowskiego młyna (obecnie Izba Techniki Młynarskiej). W obu obiektach czas zatrzymał się w miejscu, maszyny stanęły chwilę temu, a pracownicy dopiero co zakończyli pracę.

Historia gorzelni w Pszenicznej sięga II połowy XIX w. Kilkadziesiąt lat później, około roku 1925, dobudowana została do niej płatkarnia. Była to fabryczka, zajmującą się produkcją płatków ziemniaczanych. W efekcie budynki różnią się nieco wysokością. Gorzelnia jest dwukondygnacyjna, zaś płatkarnia ma jedno piętro więcej. Widoczny z oddali komin umiejscowiony jest w centrum młodszej części kompleksu.

Pod budynkiem znajdują się obszerne piwnice, w których zlokalizowano m. in. słodownię, płuczkę, magazyn spirytusu. Znajduje się tam także kotłownia, wyposażona w parowy kocioł. I piętro zajmowały pomieszczenia technologiczne – płatkarnia, zaciernia, aparatownia, drożdżownia i fermentownia.

Fotografie autorstwa Mateusza Magdy i Błażeja Sobaszka powstały podczas II Rajdu Ziemi Bierutowskiej. Nasze stowarzyszenie zorganizowało go 19 lipca 2015 roku.

Autorzy fotografii: Mateusz Magda, Błażej Sobaszek

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz