||||

Miasto-Muzeum. Ulica Bohaterów Warszawy (zapowiedź)

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej zaprasza na kolejny, ósmy już spacer historyczny z serii „Miasto-Muzeum”. Tym razem bohaterką wycieczki będzie ulica Bohaterów Warszawy, do 1945 r. nosząca nazwę Wilhelmstrasse.

Jaki będzie temat wycieczki?

Położona poza murami miejskimi część miasta określana była niegdyś mianem przedmieść. Nasze miasto posiadało ich cztery. Jeszcze w średniowieczu powstały przedmieścia Polskie (Polnische Vorstadt) i Niemieckie (Deutsche Vorstadt). W XIX i XX wieku pojawiły się dwa kolejne – Piaskowe (Sand Vorstadt) oraz Ogrodowe (Garten Vorstadt). Dzisiejsza ulica Bohaterów Warszawy stanowiła część Polskiego Przedmieścia, rozciągającego się na wschód od Bramy Krakowskiej. Już na przełomie XIX i XX wieku omawiana okolica usamodzielniła się jako Wilhelmstrasse – upamiętniająca niemieckich cesarzy Wilhelma I i Wilhelma II droga wjazdowa do Namysłowa.

Ulica Bohaterów Warszawy na pocztówce wydanej w roku 1900

Kiedy odbędzie się wydarzenie?

Już niebawem razem poznamy ciekawostki związane z tą niegdyś reprezentacyjną częścią naszego miasta. Spotykamy się w sobotę 10 czerwca o godzinie 16:00 na Placu Wolności w Namysłowie. Miejscem zbiórki jest pomnik „Namysłowskiej Nike”. Orientacyjny czas trwania wycieczki to 1,5 godziny.

Plac Wolności i ulica Bohaterów Warszawy na widokówce z roku 1935

Jak zapisać się na spacer?

Zgłosić swoje uczestnictwo możecie na stronie wydarzenia (wybierając opcję „wezmę udział”), a także wysyłając nam wiadomość poprzez aplikację Messenger lub pocztę e-mail (na adres towarzystwo.namyslow@onet.pl).

Rok 1917. Kawalerzyści z namysłowskich koszar dragonów skręcają z Wilhelmstrasse w Feldstrasse (obecnie Józefa Piłsudskiego)

Poprzedni spacer: Miasto-Muzeum. Ulica Parkowa

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz