ONA – czyli o namysłowskiej architekturze
PASTORÓWKA – potoczne określenie budynku mieszkalnego duchownego protestanckiego (pastora), zazwyczaj położonego w pobliżu kościoła danego wyznania.
Na przestrzeni wieków nie wykształcił się wzorcowy model pastorówek – budowle te przybierały różnorodne formy, zależne od możliwości finansowych zboru, ukształtowania terenu oraz okresu, w którym powstały. Do czasów II wojny światowej na terenie ziemi namysłowskiej współegzystowały ze sobą parafie katolickie i protestanckie. Po jej zakończeniu, przesiedleniach, zmianach narodowościowych, a także działaniach władz PRL, nastąpił upadek oraz likwidacja wielu gmin protestanckich. Obecnie, w wyniku odkrywania kart historii regionalnej, następuje upamiętnienie życia, działalności i kultury dawnych mieszkańców.
RYCHTAL
Powstała w latach 1901-1902. Jest to budynek podpiwniczony, wybudowany z czerwonej cegły, z ryzalitem w części środkowej fasady, z drewnianą werandą od strony wschodniej. Obiekt w 2021 przeszedł gruntowny remont. Obecnie mieści się w nim żłobek.
POKÓJ
Piętrowy budynek przykryty dachem naczółkowym. Pochodzi z 1765 roku. Nie jest pewne, czy budynek od początku pełnił przypisaną mu obecnie (jest pastorówką plebanii ewangelicko-augsburskiej w Pokoju) funkcję – być może był przypałacowym budynkiem dla służby.
ŚWIERCZÓW
Została wybudowana ok. 1900 roku. Był to duży piętrowy budynek z dachem dwuspadowym z ryzalitem w części środkowej. Został wyburzony na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Obecnie w tym miejscu znajduje się budynek przedszkola. Funkcję pastorówki pełniła również willa Kellnera, w której obecnie mieści się Urząd Gminy Świerczów.
LIGOTA KSIĄŻĘCA
Piętrowy budynek z wystawką, pokryty dachem naczółkowym. Budynek spełnia swą pierwotną funkcję, z tym że obecnie należy do parafii katolickiej.
NAMYSŁÓW
Do 1945 r. pastorówka mieściła się w budynku przy ul. Bohaterów Warszawy 17 (wówczas Wilhelmstrasse 23). W domu, należącym do przedsiębiorcy budowlanego Juliusa Gollnischa zamieszkiwały rodziny pastorów Martina Langera (zginął 16 stycznia 1945 r. w Prusach Wschodnich) i Gottfrieda Rochlinga.
Tę samą rolę pełnił też w roku 1940 dom przy ul. Tadeusza Kościuszki 1-3 (wówczas Horst-Wesselstrasse 1-3). Jego lokatorami był pastor Johannes Kasperczyk (zginął 21 lutego 1942 r. pod Pskowem) i jego żona Elisabeth.
- Teskt: Milena Anna Fakowska (TPNiZN)
- Źródła ilustracji: Google Street View, Zasoby portali Polska-org.pl oraz Fotopolska.
- Źródła informacji:
- 1. Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) w Pokoju i Lubieni,
- 2. Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu (http://rychtal.parafia.info.pl).