ONA – czyli o namysłowskiej architekturze
KWIATON – dekoracyjny element w kształcie dwu lub czteroramiennego pęku kwiatów lub liści, często ułożonego na kilku poziomach. W architekturze gotyckiej stosowany najczęściej w budownictwie sakralnym jako zakończenie iglicy, sterczyny czy wimpergi. Wykorzystywany był również w sztuce, głównie do dekoracji ołtarzy lub mebli. Motyw ten chętnie używano także w budowlach w stylu neogotyckim.
Na terenie ziemi namysłowskiej kwiatony znajdziemy głównie w obiektach oraz elementach ich wyposażenia, zaprojektowanych przez Alexisa Langera. Ten urodzony w Oławie w 1825 r. architekt wzorował się na niemieckiej architekturze gotyckiej, stąd w jego pracach odnaleźć można dekoracyjne motywy wykorzystywane w średniowieczu.
W namysłowskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła kwiatony ozdabiają ołtarze: św. Piotra i Pawła, św. Józefa oraz Matki Bożej Różańcowej, natomiast w kościele św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie odnajdziemy je również jako dekorację ołtarza głównego, a także zwieńczenia iglic sterczyn wykorzystanych jako motyw zdobniczy bryły budynku.
Tekst: Milena Anna Fakowska (TPNiZN),
Źródła fotografii: Archiwum Cyfrowe TPNiZN, fotopolska.eu
Literatura: Słownik terminologiczny sztuk pięknych (pod.red. K.Kubalskiej-Sulkiewicz), Warszawa 2007.