|||

„Stare” Namysłowskie Stowarzyszenie Gimnastyczne 1868. Tradycje i wartości #3

Prezentujemy Wam trzeci artykuł, poświęcony trwającej w latach 1868-1945 działalności „Starego” Namysłowskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego 1868. Dziś przyjrzymy się bliżej temu, kto kierował pracami tej organizacji.

3 sierpnia 1923 roku w Namysłowie odbyło się walne zebranie członków „Starego” Namysłowskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego 1868, podczas którego wybrano nowy skład zarządu. Ta organizacja, mająca swą stosunkowo długą tradycję, odgrywała ważną rolę w promowaniu m.in. sportu i aktywności fizycznej w Namysłowie, a także zacieśniała więzy lokalne.

Nowi liderzy „Starego” Namysłowskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego 1868

Na czele stowarzyszenia stanął jako jego nowy przewodniczący Adolf Grimm. Był to znany w Namysłowie przedsiębiorca, mieszkający przy Schützenstrasse 15 (Obrońców Pokoju) właściciel Grimm’s Hotel (którego tradycje kontynuuje współczesny hotel „Polonia”). Grimm, znany ze swojego społecznego zaangażowania, był postacią powszechnie szanowaną przez mieszkańców. Zastępcą przewodniczącego został Otto Grüger, mistrz malarski zamieszkały przy Langestrasse 9 (Stanisława Dubois). Adolf Grimm i Otto Grüger mieli za zadanie dbać wspólnie o strategiczny rozwój stowarzyszenia, jak również o codzienne jego funkcjonowanie.

W 1923 roku przewodniczącym „Starego” Namysłowskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego 1868 został Adolf Grimm, właściciel Grimm’s Hotel.

Sekretarz i Skarbnik

Sekretarz Hermann König odpowiadał za dokumentację i komunikację wewnętrzną, co było kluczowe dla sprawnego funkcjonowania organizacji. Mieszkał on przy Schulzstrasse 4 (Partyzantów) i był urzędnikiem namysłowskiego starostwa (w 1929 r. pełnił funkcję sekretarza). Skarbnikiem natomiast mianowano wieloletniego listonosza, pana Philippa Srokę, mieszkającego przy Finkenbergstrasse (Sejmowa). Jego zadaniem było zarządzanie finansami, tak aby zapewniać przejrzystość wydatkowanych funduszy i odpowiedzialne gospodarowanie środkami.

Willy Seidel pełnił podwójną, odpowiedzialną rolę zastępcy sekretarza i skarbnika. Był on kupcem, mieszkającym pod adresem Langestrasse 3. W razie niedyspozycji kolegów to jego zadaniami było informowanie członków o terminach zajęć gimnastycznych, zaległościach składkowych, a także o organizowanych przez stowarzyszenie wydarzeniach.

W zarządzie „Starego” Namysłowskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego 1868 znaleźli się przedsiębiorcy, rzemieślnicy i urzędnicy – w tym późniejszy sekretarz starostwa. Mieściło się ono w budynku, w którym obecnie znajduje się Urząd Miejski w Namysłowie.

Trenerzy i promotorzy

W stowarzyszeniu funkcjonowali również specjaliści. Były to osoby mające wieloletnie doświadczenie w uprawianiu ćwiczeń gimnastycznych, a także umiejętnie przekazujący swoją wiedzę innym adeptom. Arthur Robotta, majster szewski z Schützenstrasse 5, jako główny instruktor gimnastyki (Turnwart), organizował treningi i zawody. Jego zastępca – Fritz Gornig, pracownik biurowy z Wilhelmstrasse 19c (Bohaterów Warszawy) koncentrował się z kolei na pracy z młodzieżą i popularyzacji gier zespołowych (między innymi piłki nożnej, a także coraz popularniejszej w Europie koszykówki), przyciągając młode pokolenie do stowarzyszenia.

Hermann Wende, majster ślusarski z Langestrasse 9, jako nadzorca ćwiczeń (Beugwart) czuwał nad przestrzeganiem regulaminów i porządku podczas treningów i zawodów. Heinrich Riedel, majster szewski z Schützenstrasse 8, pełniący funkcję osoby odpowiedzialnej za promocję organizacji (Werbewart), zajmował się działalnością reklamową i informacyjną, dbając o wizerunek stowarzyszenia, a także o jego rozgłos.

Od 1914 roku namysłowscy gimnastycy mogli korzystać z sali sportowej. W budynku funkcjonowała również miejska łaźnia.

Członkowie zarządu

W skład zarządu weszli również Emil Jany (majster szewski z Klosterstrasse 7 – Bolesława Chrobrego), Helene Wojaczek (wdowa z Kirchstrasse 23 – 3 Maja), Friedrich Harnoss (majster krawiecki z Kirchstrasse 5) oraz Karl Wiesner (kupiec z Wilhelmstrasse 19c, a więc sąsiad Fritza Gorniga), którzy wspierali głównych członków w ich codziennych obowiązkach i podejmowaniu decyzji.

Sekcje „Starego” Namysłowskiego Stowarzyszenia Gimnastycznego 1868

Sekcja Kobieca kierowana była przez duet Grete Bannasch (żona Augusta, mistrza farbiarskiego z Hintergasse 8 – Piastowskiej) i Kläre Bienek (prawdopodobnie córkę Gottlieba, stolarza mieszkającego przy Wilhelmstrasse 13). Jedna z pań zajmowała się dorosłymi członkiniami stowarzyszenia, natomiast druga odpowiedzialna była za żeńską młodzież. Sekcja Gier była prowadzona przez trójkę działaczy – Georga Quacka (nadsekretarza Kasy Oszczędnościowej z Parkstrasse 2 – Parkowej), Brunona Bahmanna juniora (syn mistrza malarskiego z Schützenstrasse 10) oraz Olgę Hauschild (córkę Augustra, majstra szewskiego z Krakauerstrasse 8 – Krakowskiej), którzy organizowali rozgrywki i turnieje.

W Sekcji Kobiecej umiejętności gimnastyczne doskonaliły zarówno dorosłe namysłowianki, jak i dorastające dziewczęta.

Rola zarządu stowarzyszenia

Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków zarządu, „Stare” Namysłowskie Stowarzyszenie Gimnastyczne 1868 mogło przez lata skutecznie
promować aktywność fizyczną na obszarze miasta. Było to stowarzyszenie, w którym sport łączył ludzi różnych pokoleń, a wspólne cele i aktywność sportowa budowały silne więzi społeczne.

Skład zarządu stowarzyszenia, wybranego 3 sierpnia 1923 roku (Namslauer Heimatfreunde).

Zachęcamy do komentowania i udostępniania tego wpisu, a także do wspierania codziennej działalności naszego stowarzyszenia. Można to zrobić np. zapraszając działaczy TPNiZN na wirtualną kawę – https://buycoffee.to/tpnizn

Źródła ilustracji: 1. Archiwum Cyfrowe TPNiZN, 2. Zbiory stowarzyszenia Namslauer Heimatfreunde, 3. Fotografie gimnastyczne autorstwa Heinricha Hamanna

Literatura: 1. Alten Turnvereins 1868 Namslau, Grundgesetz des Alten Turn Vereins 1868 Namslau, [w:] http://www.namslau-schlesien.de/tv_satzung.htm, [dostęp: 12 VII 2024 r.]; 2. Adressbuch der Stadt und Kreis Namslau, Liegnitz 1929.

„Stare” Namysłowskie Stowarzyszenie Gimnastyczne 1868. Tradycje i wartości #2

Loading

Podobne wpisy

Dodaj komentarz